WhatsApp
Linkedin

2 yıl çalışanlar başvurabilir! Almanya çalışacak işçi bulamıyor! 'Şans Kartı' uygulamasıyla Türkiye'den istihdam!

2 yıl çalışanlar başvurabilir! Almanya çalışacak işçi bulamıyor! 'Şans Kartı' uygulamasıyla Türkiye'den istihdam!
  • 25 Mayıs 2023, 09:34

2 yıl çalışanlar başvurabilir! Almanya çalışacak işçi bulamıyor! 'Şans Kartı' uygulamasıyla Türkiye'den istihdam!

Almanya Şans Kartı uygulamasının detayları merak ediliyor. Yurt dışında çalışmak isteyenler konu hakkında araştırmalarını hızlandırdı. Almanya'da 2026 yılına kadar 240 bin kalifiye eleman ve 2035 yılına kadar da 7 milyon işçi açığı yaşanacağı açıklandı. Peki, Almanya şans kartı uygulaması şartları neler? Almanya Şans Kartı başvurusu ne zaman? İşte detaylar...

ALMANYA ŞANS KART NEDİR, NE İŞE YARAR?

Alman hükümetinin 2023 Ocak sonunda yürürlüğe koyması beklenilen Şans Kart ile meslek sahipleri iş bulabilecek.Şans Kart sayesinde belirlenen işi yapma potansiyeli olanlar, elinde ustalık diploması olanlar, kalfalık belgesi olanlar bile "İş aramak için Şans Kartı" ile Almanya'ya gelebilecek.Özellikle Türkiye'den büyük rağbet gören Almanya'ya hizmet sektörü, oteller, lojistik firmaları, paket servisler, garsonlar, restoranlar, inşaat sektörü için işçi gidebilecek.

ALMANYA ŞANS KART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Türkiye'deki Almanya Başkonsolosluğuna başvurup 'İş aramak amacıyla' Almanya'ya gidebilecek. Bu kişilere bir şans kartı verilecek ve puanlama sistemi yapılacak.

ŞANS KART'A BAŞVURABİLMEK İÇİN ŞARTLAR;

Belli bir seviyeye kadar Almanca bilmek,

İki yıllık iş tecrübesi,

Uygun yaş

Almanya'ya uyum sağlayabileceğini göstermek.

YEŞİL KART YERİNE ŞANS KARTI

Almanya'da SDP, FDP ve Yeşiller'den oluşan koalisyon hükümeti, ülke genelinde yaşanan kalifiye eleman sıkıntısının aşılması için çalışmalarını hızlandırdı. Geçen yıl kasım ayında Bakanlar Kurulu'nda Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerden eleman getirilmesinin kolaylaştırılmasını içeren bazı düzenlemeler karara bağlandı. Daha önceki yıllarda uygulamaya konulan 'Yeşil Kart', 'Mavi Kart' yerine 'Şans Kartı'nın (Chansenkarte) hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.Buna göre yurt dışına iki yıllık meslek eğitimini bitirenlerin, Almanca seviyesi, meslek tecrübesi, yaş ve Almanya ile bağ gibi kriterler gözönünde bulundurularak 'puan sistemiyle' Almanya'ya gelmelerine izin verileceği açıklandı. Öte yandan Almanya'da her yıl 45 bin civarında öğrencinin diploma almadan öğrenim kurumlarını terk ettiğine dikkat çekilerek, bunlara meslek eğitimi yapma garantisi verilmesi de planlandı. Federal Çalışma ve Sosyal Bakanı Hubertus Heil, bu durumda olanlara mesleki eğitimleri sırasında ödeme yapılarak onları işpiyasasına kazandırmanın cazip hale getirileceğini de açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM