WhatsApp
Linkedin

Almanya'da Çalışma Fırsatı İsteyenlere Müjde: Fırsat Kartı Başvuruları Açıldı!

Almanya'da Çalışma Fırsatı İsteyenlere Müjde: Fırsat Kartı Başvuruları Açıldı!
  • 29 Mayıs 2023, 12:30

Almanya'da Çalışma Fırsatı İsteyenlere Müjde: Fırsat Kartı Başvuruları Açıldı!

Almanya'da Çalışma Fırsatı İsteyenlere Müjde: Fırsat Kartı Başvuruları Açıldı!Almanya'da çalışmak isteyenler için fırsat kartı uygulaması başvuruları açıldı! Nitelikli işçilerin başvuru yapabileceği fırsat kartı ile Almanya'da iş arama süreci kolaylaşıyor. Başvurular Maki it in Germany gibi sayfalardan yapılabiliyor.Almanya'da işçi alımı hakkında son günlerde yapılan açıklamalar ve Parlamento'dan geçen yeni yasa ile birlikte fırsat kartı uygulaması hayata geçirildi. Fırsat kartı ile Almanya'da çalışmak isteyenlere iş fırsatı sunulacak.

Fırsat Kartı Nedir?

Fırsat kartı, yabancıların Almanya'da iş aramasına veya yabancı mesleki nitelikleri tanımaya yönelik önlemler almasına izin veren bir oturma iznidir. Bu kart sayesinde Almanya'da iş arama süreci kolaylaşacak ve kişiler, Almanya'da 1 yıl süre ile kalabilecekler.

Hangi Kriterlere Göre Fırsat Kartı Başvurusu Yapılabilir?

Fırsat kartı başvurusu yapmak isteyen kişilerin belirli kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Nitelikli işçi olan veya belirlenen kriterlere göre en az altı puan alan kişiler başvuru yapabileceklerdir. Puanlama kriterleri arasında yabancı mesleki nitelikler, Almanca dil becerileri, ilgili iş deneyimi, yaş ve Almanya'da yasal ikamet gibi koşullar yer almaktadır. İşte puanlama:

Mesleki yeterlilik: 4 puan

B2 Almanca bilgisi: 3 puan

Yeterli seviyede Almanca bilgisi: 2puan

C1 İngilizce bilgisi: 1 puan

Son 7 yıl içerisinde 3 sene iş tecrübesi: 3 puan

Son 5 yıl içerisinde 2 yıl iş tecrübesi: 2 puan

35 yaşından küçük iseniz: 2 puan

36 – 40 yaş arasındaysanız: 1 puan

6 ay Almanya’da yaşamış olmak: 1 puan

Evliyseniz ve eşinizde en az 6 puan alıyorsa: 1 puan

Fırsat Kartı ile Hangi Haklara Sahip Olunabilir?

Fırsat kartı ile Almanya'da çalışma hakkı elde eden kişiler, Almanya'da iş arama sürecini kolaylaştıracaklar ve Almanya'da 1 yıl süre ile kalabilecekler. Bu süre içinde Almanya, düzenli bir iş bulana kadar kişilere haftada en fazla 20 saat olacak şekilde iş ayarlayacak. Bu iş ile kişiler kendi geçimlerini sağlarken, iş arama süreçlerine de devam edebileceklerdir.

Chancenkarte ile Çalışma Koşulları Nelerdir?

Chancenkarte ile Almanya'da çalışma hakkı elde eden kişiler, haftada en fazla 20 saat çalışabileceklerdir. Ayrıca, iki haftalık sınırsız deneme istihdamına da izin verilecektir.

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM