WhatsApp
Linkedin

Almanya'da 'Chancenkarte' veya Fırsat Kartı

Almanya'da 'Chancenkarte' veya Fırsat Kartı
  • 16 Haziran 2023, 12:25

Almanya'da 'Chancenkarte' veya Fırsat Kartı

Chancenkarte , Almanya'da iş arayan insanlar için yeni heyecan verici yasadır. Yasa, vasıflı yabancı çalışanları ülkeye çekmek için geçen yıl Kasım ayında kabul edildi.

Almanya, AB dışından yüksek nitelikli profesyoneller almak için çabalarını yoğunlaştırıyor. Yabancıların Almanya'da çalışmasını kolaylaştırmak için ülke göçmenlik yasalarını değiştiriyor.AB üyesi olmayan vatandaşların çoğunun şu anda Almanya'ya taşınmadan önce bir iş teklifine ihtiyacı var. Vize anlaşmaları bulunan bazı ülkelerin vatandaşları, halihazırda Almanya'ya vizesiz giriş hakkına sahiptir, ancak bu kişilerin yalnızca geçici olarak çalışmalarına izin verilmektedir. Bu yasa bunu değiştirecek.Chancenkarte veya Fırsat Kartı, ilgili iş arayanlar için puana dayalı bir yoldur. Yasa, AB üyesi olmayan vatandaşlar için Almanya'ya taşınma sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.Almanya neden dünyanın her yerinden vasıflı işçileri davet ediyor?Almanya'da işgücü sıkıntısı bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İstihdam Araştırmaları Enstitüsü (IAB), 2022'de ülke çapında 1,74 milyon açık fırsat keşfetti. Bu, kabaca 100 milyar avroluk bir gerilemeye eşdeğer.

Menü

 

Aramak

 

Anasayfa / Bilmeniz gereken her şey

 

Bilmen gereken her şeyGenel bilgiAlmanya'da 'Chancenkarte' veya Fırsat Kartı

 

 Raşi Jain7 Mart 2023

 

17.0233 dakika okuma

 

Almanya'da 'Chancenkarte' veya Fırsat Kartı

 

Chancenkarte , Almanya'da iş arayan insanlar için yeni heyecan verici yasadır. Yasa, vasıflı yabancı çalışanları ülkeye çekmek için geçen yıl Kasım ayında kabul edildi.

 

İlgili Makaleler

 

Değersiz Olanı Keşfetmek: Almanya'nın Beş Gizli Cevheri

 

5 saat önce

 

Fransa ve Almanya'yı Dolaşmak İçin 60 Bin Ücretsiz Tren Bileti

 

22 saat önce

 

Almanya, AB dışından yüksek nitelikli profesyoneller almak için çabalarını yoğunlaştırıyor. Yabancıların Almanya'da çalışmasını kolaylaştırmak için ülke göçmenlik yasalarını değiştiriyor.

 

AB üyesi olmayan vatandaşların çoğunun şu anda Almanya'ya taşınmadan önce bir iş teklifine ihtiyacı var. Vize anlaşmaları bulunan bazı ülkelerin vatandaşları, halihazırda Almanya'ya vizesiz giriş hakkına sahiptir, ancak bu kişilerin yalnızca geçici olarak çalışmalarına izin verilmektedir. Bu yasa bunu değiştirecek.

Chancenkarte veya Fırsat Kartı, ilgili iş arayanlar için puana dayalı bir yoldur . Yasa, AB üyesi olmayan vatandaşlar için Almanya'ya taşınma sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Yabancı uyruklu kişiler, bu bir yıllık iş arama vizesi ile geçici veya ikincil işlerde çalışmaya hak kazanacaktır .

Tasarı hala geliştirme aşamasında ve 2023'ün sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Almanya neden dünyanın her yerinden vasıflı işçileri davet ediyor?

Almanya'da işgücü sıkıntısı bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İstihdam Araştırmaları Enstitüsü (IAB), 2022'de ülke çapında 1,74 milyon açık fırsat keşfetti. Bu, kabaca 100 milyar avroluk bir gerilemeye eşdeğer.

IFO Enstitüsü'nün geçtiğimiz Temmuz ayında yaptığı bir araştırmada sorguladığı işletmelerin yarısından fazlası, çalışan kıtlığı nedeniyle yavaşladı.Buna ek olarak, Almanya'da da nüfus azalıyor. Düşük doğum oranına sahip daha fazla yaşlanan insan var. Bu da ciddi bir işçi sıkıntısına neden oldu.

"Nitelikli işçi" ne anlama geliyor?

Profesyonel olarak eğitilmiş işçiler ve akademik olarak eğitilmiş işçiler, iki tür vasıflı işçidir.

Profesyonel olarak eğitilmiş vasıflı işçiler, resmi olarak tanınan bir profesyonel eğitim programını başarıyla tamamlamış olmalıdır. Alman mevzuatına göre eğitim programı en az 2 yıl olmalıdır.Chancenkarte için Gerekli Nitelikler

Şu anda mevcut olan bilgilere göre, puan sistemi için dört kalifikasyon parametresi olacaktır. Ama üç tanesiyle tanışırsan, bir kart alacaksın.Bir üniversite derecesi, mesleki eğitim veya mesleki yeterlilik. Derece, Almanya'da resmi olarak tanınan bir enstitüden olmalıdır. Değilse, derece kredilerinin Alman standardına dönüştürülmesi gerekecektir.Başvurulan herhangi bir iş için en az 3 yıllık mesleki deneyim.Personel eksikliğinden etkilenen sektörler

Aşağıdaki sektörlerde personel açığı bulunmaktadır. Eksikliklerin azalan sırasına göre düzenlenirler.

Hizmet Sektörü, özellikle konaklama ve etkinliklerDepolama ve DepolamaGıda, veri işleme ekipmanı, makine ve metal sektörlerinde Hizmet Sağlayıcılar ve Üretim.Toptan İnşaat Firmaları Perakende Kimya ve İlaç EndüstrisiOtomotiv ve Makine Mühendisliği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM