WhatsApp
Linkedin

Almanya’da E-Ticaret

Almanya’da E-Ticaret
  • 04 Mayıs 2023, 10:19

Almanya’da E-Ticaret

Türkiye, ekonomik açıdan Almanya ile yoğun ve çeşitli iş birlikleri geliştiriyor. Türkiye’nin ihracatında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin payı yüzde 50’ye ulaştı. Türkiye’den en çok ihracat yapılan ülke ise Almanya’dır. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke arasında Almanya 1,4 milyar dolar ile ilk sırada yer alıyor.

 

Peki, Almanya’da e-ticaret pazarı nasıl? Almanya’ya e-ihracat nasıl yapılır? Almanya’ya e-ihracat yapmak için nelere dikkat edilmelidir? Almanya’nın en popüler online pazaryerleri hangileridir? Almanya’ya e-ihracat yapmak için hangi kargo firmaları ile çalışılabilir? Bu soruların cevapları ve daha fazlası makalemizde…

 

Almanya’da E-Ticaret Pazarı

 

Almanya’da e-ticaret, 2019 yılında 72,6 milyar avro oldu.

 

Almanya, dünyadaki en büyük e-ticaret pazarlarından biridir. Seksen milyondan fazla nüfusu bulunan Almanya, Avrupa’nın e-ticaret lideridir. Almanya’da e-ticaret gelirleri 2019 yılında 72,6 milyar avroya ulaşmıştır. Almanların yüzde 88’i yani 64,2 milyon kişi internete bağlı ve düzenli olarak internet kullanıyor. Almanya’da 55 yaş ve üstü kişilerin yaklaşık yüzde 40’ı internet kullanıyor.

 

Almanya’da ulusal dil Almancadır. Ayrıca, iletişim kurmak için pek çok kişi İngilizce de konuşabilmektedir. Fakat Almanlar iletişim kurmak için İngilizceden hoşlanmadıklarını belirtiyor. Bu yüzden eğer Almanya’da ürün satmak için e-ticaret web sitesinin veya Alman online pazaryerlerin Almanca dil seçeneği mutlaka olmalıdır. Almanya’da e-ticaret yapmak için bir şirket kurulumu şart değildir. Şirket kurmadan online ürün ve hizmet satılabilir.Almanya’nın En Popüler Online Pazaryerleri

 

Almanya’da B2C e-ticaret pazarı gelirleri 2019 yılında 74 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2019 yılında Almanya’daki net satışlara göre online mağazaların başında Amazon.de geliyor. Almanya pazarındaki diğer büyük ve önde gelen oyuncular şunlardır; Otto.de, Zalando.de, Mediamarkt.de, Notebooksbilliger.de… Almanya’daki ilk 5 online mağaza 2019 yılında ilk 500 online mağazanın net satışlarının yüzde 36’sını oluşturuyordu.

 

Almanya’da popüler online pazaryerleri

 

Almanya’nın en büyük online pazaryerleri; Zalando, Amazon Almanya, eBay Almanya, Otto, Etsy Almanya, Tchibo Almanya ve Yategodur olarak sıralanabilir. Zalando, Avrupa’da faaliyet gösteren pazaryerleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu durum Almanya’da e-ticaret ya da Almanya’ya e-ihracat hamlesi yapacak olan ve özel farklılıklara sahip ürün satan satıcılar için büyük bir fırsattır. Zalando’da, bin 500’den fazla uluslararası markanın ürünleri listelenmektedir. Popüler global markalar ve yerel markalar Zalando’da satış yapmaktadır. Aynı zamanda Zalando’un kendine özel markalı ürünleri de listelenmektedir.

 

Almanya’da E-İhracat ve Teslimat Süreçleri

 

Almanya’da e-ihracat yapma için iyi bir yerel ya da bölgesel lojistik partner tercih edilmelidir. Almanya’ya mikro ihracat modeli ile yetkili kargo şirketleri aracılığı ile ürün gönderimi yapılabilir. Mikro ihracat kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile yetkili operatörler aracılığı ile hızlı kargo gönderimi sağlanabilir. Almanya’ya mikro ihracat için yetkili teslimat firmaları şunlardır; PTT, DHL, UPS, FedEx, PTS ve TNT. Bu mikro ihracat ya da e-ihracat kargo firmaları sayesinde gümrük prosedürleri gerekmeden Almanya’ya e-ihracatı yapılan ürünler gönderilebilir.Almanya’da Online Ödeme Sistemleri

 

Almanya’da online tüketicilerin en çok tercih ettiği online ödeme sistemleri arasında Sofort ve Giropay gibi yerel ödeme araçları ilk sıralarda yer almaktadır. Dolaysıyla Almanya’yı hedefleyen e-ihracatçıların yerel ödeme altyapılarını sağlamaları gerekmektedir. Almanya’da e-ticaret yapmak için kredi kartı ile ödeme yapmak sunan alıcılar yeterli olmayabilir. Kredi kartlarında Visa, MasterCard, PayPal ve American Express ile kapıda ödeme sistemleri mevcuttur.Almanya’da e-ticaret, perakende ekosisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır. E-ticaretin tanımı genel olarak şu şekilde özetlenebilir; “internet üzerinden mal ve hizmet satma ve satın alma”. B2C e-ticaret, yıldan yıla hızlı büyüme seviyeleri yaşayan bir alandır. Almanya’daki online B2C gelirleri 2019 yılında 50 milyar avroyu aştı. Tahminler, e-ticaret gelirlerinin gelirin artmaya devam edeceğini gösteriyor. Almanya’daki önde gelen online mağazalar toplam Alman e-ticaret gelirinden yaklaşık yüzde 41 oranında pay alıyor.

 

Almanya’da e-ticaret verileri konusunda şu bilgiler verilebilir;

 

Almanya’da e-ticaret için mobil cihazlar önemli araçlardır. Alman online tüketiciler akıllı telefonlarından çoğunlukla kıyafet, ayakkabı, kitap, tren veya uçak bileti satın alıyor.Almanya’daki en popüler online ödeme yöntemi banka havalesidir.Almanya’da e-ticaret ekosisteminde en çok tercih edilen ürün kategorileri; moda ürünleri, elektronik ve medya ürünleri olarak sıralanıyor.2019 yılında Almanya’da e-ticaret sektörü yaklaşık 59,2 milyar avro gelir elde etti.Almanya e-ticaret pazarındaki ilk 10 sağlayıcı 2019 yılında toplam 20,8 milyar avro satış gerçekleştirdi.Alman Amazon web sitesi amazon.de, Almanya’nın en başarılı online alışveriş platformudur. Amazon Almanya, 2019 yılında 10,5 milyar avroluk gelir etmiştir.Alman online perakendeci Otto.de, 2019 yılında 3,36 milyar avro gelir elde etti.

 

 

 

 

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM