WhatsApp
Linkedin

Almanya’da En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler

Almanya’da En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler
  • 17 Nisan 2023, 10:20

Almanya’da En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler

Daha önceki yazımızda sizlere Almanya’da Nitelikli Göçmenlik Yasası kabul edildiğini duyurmuştuk. Bu yasanın çıkmasının elbette ki bir nedeni var. Zira Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın hazırlamış olduğu 2022 Kalifiye İş Gücü Raporu’na göre 2022 yılı Almanya için adeta bir nitelikli işçi açığı yılı oldu.Hemen hemen her sektörde işçi eksiği olan Almanya’nın elbette ki bazı öncelikli tercihleri var. İşte bu yazımızda sizin için Almanya’da en çok ihtiyaç duyulan meslek grupları derledik.

Almanya’da sosyal hizmet sektöründeki mesleklere ihtiyaç gittikçe

Almanya’da sosyal hizmet sektöründeki mesleklere ihtiyacın artması açıkçası beni hiç şaşırtmadı. Zira Almanya nüfusu genelde yaşlılardan oluşuyor bu nedenle de bakım evlerinde çalışacak sosyal hizmet uzmanlarına ihtiyaç epey yoğun.Ancak sosyal hizmetler sektörünün tek kapsamı elbette ki sadece yaşlılardan oluşmuyor. Öyle ki Kalifiye Eleman Güvenliği Uzmanlık Merkezi çalışanı Sabine Köhne-Finster’e göre Almanya’da sosyal pedagog ihtiyacı da epey yoğun durumda. Köhne-Finster ayrıca okul öncesi öğretmenliğinde de ciddi bir istihdam açığına değinmiş. Bu da demek oluyor ki Almanya’nın şu an en önemli ihtiyaçları arasında en alt ve en üst yaş gruplarıyla ilgilenecek meslek grupları yer alıyor.Almanya’da üniversite eğitimi görmüş uzman ihtiyacı

 

Almanya’da eğitim sistemi Türkiye’dekinden farklıdır. İlköğretim ve ortaöğretimlerini Almanya’da tamamlamış bireyler arasında üniversiteye gidebilenlerin ya da gitmeyi tercih edenlerin oranı çok yüksek değildir. Bu durum da tabi zaman içerisinde üniversite eğitimi görmüş uzman eleman ihtiyacı doğurmuş vaziyette.

 

Köhne-Finster, metal sanayi ve elektronik alanında üniversite eğitimi görmüş uzman ihtiyacının yoğun olarak hissedildiğini vurgulamış. 2022 Kalifiye İş Gücü Raporu’nda başlıca vurgulanan sektörler bunlar olsa da neredeyse bütün sektörlerde bir açık yaşanmakta olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

Almanya’da bilgisayar mühendislerine yoğun ilgi

 

Rapordan değil ama burada yaşadığım süre boyunca gözlemlediklerimden ufak bir tüyo da ben size vermek isterim. Malum devir teknoloji devri. Gün geçtikçe daha çok dijitalleşiyoruz. Almanya’da bilgisayar mühendislerine yoğun bir ilgi olduğunu gözlemlemiş durumdayım.

 

IT sektörü çalışanları deyim yerindeyse Almanya’nın şımarık çocukları! Hem çok yüksek maaşlarla hem de diğer departmanlara göre çok daha özel yan haklarla iş buluyorlar. Bu alanlarda eğitim gördüyseniz ve yeni bir maceraya kendinizi hazır hissediyorsanız Almanya sizin için müthiş bir fırsat olabilir.

!!!! Fırsat demişken; Almanya’ya nasıl gidebilirim diye merak ediyorsanız Almanya’nın nitelikli yabancılara iş arama imkanı sunan Fırsat Kartı hakkında detaylı bilgi aktaran yazımıza da bir göz atmanız da fayda var.

 

 

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM