WhatsApp
Linkedin

ALMANYA'DA FIRSAT KARTI REHBERİ (2023)

ALMANYA'DA FIRSAT KARTI REHBERİ (2023)
  • 06 Haziran 2023, 10:44

ALMANYA'DA FIRSAT KARTI REHBERİ (2023)

????Almanya fırsat kart rehberi (2023)????

 

Fırsat kart ile birlikte Almanya’ya gelmek için herhangi bir teminat artık aranmayacak.Almanya’ya iş aramak için geldiğinizde, bu süre zarfında geçimlerini sağlamak için haftada 20 saat herhangi bir işte çalışabilecek.Almanya fırsat kart ile gelecek kişiler 2 defayı geçmeyecek şekilde tam zamanlı olarak iş denemesinde bulunabilecekler. İşe girdikten sonra devam ettiremeyecekleri durumda en fazla 2 kez olmak üzere işten çıkabilecekler.Diploma denkliğinizi Türkiye’de ya da göç edeceğiniz ülkede yapmak zorunda değilsiniz. Almanya’da bu işlemi yaptırma şansına da sahip olacaksınız. Yani bir yandan 20 saat çalışırken bir yandan da denklik sürecine devam edebileceksiniz.

 

Almanya’da kimler Chancenkarte (fırsat kart) alabilir?

 

Almanya’nın belirlediği kriterler arasında 6 puana ulaşabilen kişiler, fırsat kart alabilecek. Fırsat kart alabilmek için gereken puanlar dil becerisi, mesleki deneyim, yaş durumu ve Almanya ile bağlantılı olma noktalarında toplanabilecek.

 

Fırsat kart kriterleri nelerdir?

 

Temel olarak dil becerisi, mesleki deneyim, yaş sınırı ve Almanya ile bağlantısı olma kriterleri aranıyor. Ancak bu kriterlerin hepsini sağlamasanız bile puanlama sisteminde sınırı geçtiyseniz yeterli olacak.

 

Dil becerisi

 

İyi derece Almanca bilgisine (B2) 3 puan, yeterli derece Almanca (B1) bilgisine sahipseniz 2 puan kazanacaksınız. Ayrıca C1 İngilizce seviyesine sahip olmanız durumunda 1 puan kazanacaksınız.

 

Mesleki deneyim

 

Mesleki deneyimi SGK dökümüyle kanıtlamak zorundasınız ve diploma şartı aranıyor.  Çünkü Almanya hükümeti, fırsat kart vermeden önce resmi evraklarla sizin bu işte uzman olduğunuzu görmek istiyor. Eğer son 7 yılda 5 yıl deneyiminiz varsa hükümet size 3 puan veriyor, ancak 5 yılda 2 yıl deneyiminiz varsa 2 puana denk düşüyorsunuz.

 

Yaş durumu

 

Fırsat kart alabilmek için yaş durumunda iki farklı yol izleniyor. Eğer 35 yaşın altındaysanız 2 puan kazanıyorsunuz. 35 yaşın üzerinde ama 40 yaşın altındaysanız da 1 puan elde ediyorsunuz.

 

Almanya ile bağlantısı olma

 

Almanya hükümeti, fırsat kart vermek için Almanya ile bağlantısı olma şartını arıyor. Son 5 sene içinde en az 6 ay Almanya’da yaşadıysanız 1 puan alabiliyorsunuz.

 

Fırsat kart puan sistemi

 

Bu kriterleri bir puanlama sistemi altında birleştirecek olursak;

 

4 puan verilen kriterler;

 

– Mesleğinizin tam denkliğini almak

 

– Mesleğinizin yarı denkliğini almak

 

3 puan verilen kriterler;

 

– İyi derece Almanca bilgisi (B2 seviyesi)

 

– Diploma ya da mesleki eğitim sonrası son 7 yılda en az 5 yıllık tecrübe

 

2 puan verilen kriterler;

 

– Yeterli Almanca bilgisi (B1 seviyesi)

 

– Diploma ya da mesleki eğitim sonrası son 5 yılda 2 yıllık tecrübe

 

– 35 yaşından küçük olmak

 

1 puana denk düşen kriterler;

 

– Son 5 yılda en az 6 ay Almanya’da yaşamış olmak

 

– İngilizce C1 sertifikası sahibi olmak

 

– 35 yaştan büyük 40 yaştan küçük olmak

 

– Eşiniz eğitimliyse ya da o da fırsat kart başvurusu yapmışsa (aynı anda ikisinden de puan alınamaz)#şanskartı #almanya 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM