WhatsApp
Linkedin

Almanya'da Göçmenlerin İş Piyasasına Entegrasyonu

Almanya'da Göçmenlerin İş Piyasasına Entegrasyonu
  • 17 Şubat 2023, 17:04

Almanya'da Göçmenlerin İş Piyasasına Entegrasyonu

Almanya. Almanya’ya gelen mülteci ve göçmenlerin konumuna ilişkin şu soru ön plana çıkıyor: İş piyasasına entegrasyonları nasıl sağlanabilir? Bu soruya yönelik pek çok alış cevaptan biri de sosyal sart-uplar – yani sosyal sorumluluk ve girişimciliği birleştiren genç şirketler. KfW Vakfı ve sosyal yenilikçiliğe destek veren Social Impact adlı kuruluşun birlikte sunduğu “Gelenler. Gelecek Şansı Almanya” programı bu amaçla sosyal girişimcilere şirket kurarken destek sunuyor. Program kapsamında üçüncü kez destek projesine dahil edilecek ekipler seçildi.

Gelenler programı girişimcilere nasıl destek oluyor?

Bir burs yardımıyla. Bu burs mali destekten çok uzmanların danışmanlığı ve desteğini sağlama ilkesine dayanıyor. Kurucu ekipler sekiz aya kadar Almanya’daki çeşitli Social Impact Lab merkezlerinden birindeki atölye çalışmalarına katılabiliyor, yol göstericiler bulabiliyor, ofis olanaklarını kullanabiliyor ve diğer girişimcilerle bağlantı kurma şansı yakalıyor.

Sosyal girişimciler toplumsal birliği ticari cepheden güçlendiriyorlar.

Bernd Siegfried, KfW Vakfı genel müdürü

Hangi girişimciler burs alabiliyor?

En önemli kriter kurulacak şirketin, mültecilerin mesleki eğitimine ve istihdamına katkı sağlayacak ve “toplumsal birliği ticari cepheden güçlendirecek olması”, diye cevaplıyor KfW Vakfı Genel Müdürü Bernd Siegfried. Bu şirketler çok farklı alanlarda çalışsa da gastronomi sektörünün entegrasyon açısından son derece geniş olanaklar sunduğu ortaya çıkıyor. Kimi girişimcilerde eğitim ve dil öğretimi alanlarıyla ilgileniyorlar. Son burs döneminin katılımcıları arasında mülteci ve mülteci olmayan müzisyenleri bir araya getiren “Bridges – Müzik birleştirir”, projesi de var


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM