WhatsApp
Linkedin

Almanya da İş Aramak , İş Bulmak ve Oturum

Almanya da İş Aramak , İş Bulmak ve Oturum
  • 22 Haziran 2024, 09:02

Almanya da İş Aramak , İş Bulmak ve Oturum

İş Arama: Nasıl iş bulurum?

Uygun bir iş pozisyonu bulmanın birçok yolu vardır:

  • İş Bulma Kurumu

İş ararken için ilk irtibata geçeceğiniz yer yaşadığınız bölgede bulunan İş Bulma Kurumudur. Orada kendinizi sisteme iş arayan olarak kaydettirebilir ve onların yardım ve önerilerinden faydalanabilirsiniz. İş Bulma Kurumunun web sitesinde, ideal işinizi aramanıza yardımcı olacak bir iş arama motoru ("Jobbörse") bulunmaktadır.

  • Internet

İnternette iş bulmanıza yardımcı olacak birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelere kayıt olabilir ve potansiyel işverenler için niteliklerinizi ve deneyimlerinizi tanımlayan bir profil oluşturabilirsiniz. Ardından, bu istihdam siteleri siz otomatik olarak profilinize uyan iş tekliflerinizi gönderirler ve böylece her gün yeni boş pozisyonlara bakmak için bu sitelerde vakit harcamak zorunda kalmazsınız. Ayrıca potansiyel işverenler de profilinizi görüntüleyebilir ve ilgili bir pozisyon için sizinle iletişime geçebilirler.

İnternetteki en büyük ve kapsamlı iş arama siteleri şunlardır: http://www.monster.de/http://www.stepstone.de/www.adzuna.dehttp://www.jobbörse.de/ ve Make-it-Germany.de’nin iş bölümü. Bu web sitelerinin yanı sıra, mültecilere özel iş bulma hizmetleri sağlayan başka web siteleri de vardır: http://www.workeer.de/http://www.jobs4refugees.de/http://www.jobbörse.de/refugeeshttp://www.work-for-refugees.de/http://www.careers4refugees.de/de/https://www.welcome2work.de/ ve social-bee.de (Münih ve Stuttgart için). Bu web sitelerinde, işin yanı sıra ikili mesleki eğitim için de çeşitli pozisyonlar bulabilirsiniz. Bu iş bulma sitelerinden bazıları başvuru sürecinde de size yardımcı olabilirler.

Önemli: Bazen, aynı meslek dalı için farklı isimler kullanılıyor olabilir. Dolayısıyla, internette iş ararken, aradığınız meslek dalı için kullanılan farklı başlıkları kullanmayı unutmayın. Berufenet'de farklı iş unvanlarının eşanlamlıların bir listesini bulabilirsiniz.

  • Şirket Web Siteleri

Eğer çalışmak istediğiniz belli şirketler varsa, doğrudan onların web sitelerine giderek, genelde “İş” veya “Kariyer” sayfalarında olası boş pozisyonları kontrol edebilirsiniz.

  • Sosyal Ağlar

Xing veya Linkedin gibi sosyal ağlarda bir hesap sahibi olmanız da, iş arama sürecinde size yardımcı olabilir. Bu platformlarda ücretsiz bir profil oluşturabilir, niteliklerinizi ve profesyonel tecrübelerinizi paylaşabilir ve sizinle aynı alandaki insanlarla bağlantı kurabilirsiniz.

  • Gazeteler

Almanya'da yerel ve ulusal gazetelerde de iş ilanları yer alır. Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Frankfurter Rundschau ve Die Zeit'da, Çarşamba ve Cumartesi günleri ülke genelini kapsayan iş ilanları bulabilirsiniz. Bölgenizdeki kütüphanenizde de bu gazetelere her gün ulaşabileceğinizden, satın almanıza gerek yoktur.

  • İş Fuarları

İş fuarlarında veya şirketlerin bu amaçla katıldıkları ve "Tagen der Offenen Tür" olarak bilinen özel etkinliklerde, ilginizi çekebilecek şirketler ve iş fırsatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu gibi yerlerde şirketlerle doğrudan iletişim kurma fırsatınız olur. www.absolventa.de adresinde bu konuyla ilgili bazı ipuçları bulabilirsiniz. www.berufsstart.de adresinde ise çeşitli iş fuarlarının ve gerçekleştikleri tarihlerin bir listesine ulaşabilirsiniz. Büyük şehirlerde, özellikle mülteciler için düzenli olarak iş fuarları yapılmaktadır.

  • Danışmanlık Merkezleri

İş arama sürecinizde destek alabileceğiniz birçok danışmanlık merkezi bulunmaktadır. Yaşadığınız bölgede danışmanlık hizmetleri bulabilirsiniz, örneğin Gençlik Göç Danışma Merkezleri ("Jugendmigrationsdienste" veya JMD) ve Yetişkinler için Göç Danışma Merkezleri ("Migrationsberatungen für Erwachsene") gibi. Buradaki personel birçok dilde hizmet vermektedir. Ayrıca "Almanya'da Çalışma ve Yaşam Yardım Hattı" ile de iletişime geçebilirsiniz. Buradaki uzmanlar iş arama ile ilgili sorularınızı çevrimiçi sohbet, e-posta ve telefon aracılığıyla Almanca ve İngilizce olarak yanıtlayacaklardır.

  • Staj

Hangi mesleği seçmeniz gerektiğinden emin değilseniz veya iş başvurularınız reddedildiyse, önce staj yapabilirsiniz. Staj genellikle birkaç hafta veya birkaç ay sürer. Staj süresince, söz konusu mesleği ve şirketi daha yakından tanıyabilir ve kendinizi deneyebilirsiniz - staj sonrası, staj yaptığınızda çalışan olarak devam etme şansınız da olabilir. Staj konusunda daha fazla bilgi için “Almanya’da Staj” bölümümüze bakabilirsiniz.Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM