WhatsApp
Linkedin

Almanya’da İş Kurmak | Almanya’da Ne iş Yapılır?

Almanya’da İş Kurmak | Almanya’da Ne iş Yapılır?
  • 19 Nisan 2023, 10:55

Almanya’da İş Kurmak | Almanya’da Ne iş Yapılır?

Almanya’da İş Kurmak | Almanya’da Ne iş Yapılır?

Almanya, son derece gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Bu nedenle Almanya’da iş kurmak, birçok vatandaşın hayali olan bir durumdur. Gelişmiş sosyal bir ekonomiye sahip olan Almanya, diğer ülkeler ile kıyaslandığında ekonomi bakımından 4. sırada yer alır. Birçok neden bir arada düşünüldüğünde Almanya, iş kurmak için tercih edilebilecek en doğru ülkeler arasında yer alır.

Yabancı ülkede iş kurma fikri düşünüldüğünde akla ilk gelen ülke Almanya’dır. Almanya sahip olduğu avantajlar ve işverene verdiği destekler ile uzun yıllardır birçok girişimcinin tercih ettiği bir yatırım ülkesidir. Türkiye’den de bu anlamda Almanya’da iş kurmak isteyen çok sayıda vatandaş olduğu bilinir. Almanya’nın da bu konuda esnek davranması, birçok yabancı göçün bu ülkeye gelmesini sağlamaktadır. 8

 

Almanya’da ne iş yapılır konusunda araştırma yapanlar birçok farklı alternatif ile karşılaşabilirler. Ülkede bulunan gelişmiş ekonominin teknoloji ile birleşmesi, yabancı girişimciye birçok farklı pazar yeri fırsatını doğurur. Ülkenin para birimi üzerinden kurulacak olan bir işletme ile kısa sürede kâr elde etmek mümkündür. Türkiye’de bulunan yatırımcı ve girişimcilerin de yurtdışı pazarlarında ilk seçenekte değerlendirdikleri Almanya’da iş kurmak için sadece bir ticaret vizesine sahip olmak yeterlidir. 

Almanya’da en çok para kazandıran işler arasından tercih yapmak, özellikle yeni girişimcilerin alacakları riskleri yarı yarıya düşürür. Almanya’da otomotiv ve teknoloji sektörleri oldukça gelişmiş düzeydedir. Ciddi bir sermaye ile bu ülkede iş kurmak isteyen vatandaşlar bu iki daldan birisini seçebilir. Bununla birlikte Türkiye’den giden vatandaşların en çok yoğunlaştıkları alan genelde yemek sektörü üzerindedir. Türk mutfağının lezzetlerini Almanya’da sergileyerek oldukça güzel başarılara imza atan birçok farklı işletme bulunur.Daha az bütçeli bir iş kolunu tercih etmek isteyen girişimciler ise hizmet sektöründe bulunan mesleklerden bir iş kolu tercih ederek bu ülkede ilk girişimcilik adımlarını atabilirler. 

Almanya’da İş Kurmak Neden Caziptir? 

 

Almanya’da iş kurmak neden caziptir sorusu özellikle Türk vatandaşlarının çok sık araştırdığı bir konudur. Ülkemizden Almanya’ya giderek orada iş kuran vatandaşların ne kadar çok olduğu bilinir. Almanya’da Türk nüfusunun artışına neden olan bu göçün nedeni o dönemlerden beri araştırılan bir konudur. 

Almanya Türklerin ülkelerinde iş kurmalarına müsaade eden ve herhangi bir zorluk çıkartmayan bir ülkedir. Günümüzde 2 milyonun üzerinde Türk vatandaşı Almanya’da yaşar ve bunların büyük bir çoğunluğu kendi işinin sahibidir. Türklere Almanya’da iş kurmak için cazip gelen fikirler; 

 Almanya’da çok fazla Türk bulunur. Bu nedenle yeni girişimciler bu ülkede herhangi bir adımda zorluk yaşamaz ve yardımlaşma içerisinde kendi işyerlerine sahip olabilirler. 

• Almanya’da Türkler çok sevilmektedir. Özellikle ticaret hayatında bulunan Türkler, hizmet ve satışlarının birçoğunu Almanya’nın kendi vatandaşına karşı yapmaktadır. Ülkenin desteklediği sektörlerde kurulacak bir işletme ile Almanya’da tutunmak çok kolaydır. 

• Almanya, özellikle genç işçi gücü açısından oldukça güçsüz bir durumdadır. Bu nedenle ülke dışından her yıl çok sayıda genç işçi nüfus bu ülkeye katılır. Yurtdışından bu ülkeye gelerek Almanya’da iş kurmak isteyen vatandaşlar genç nüfusun çalışma eksiğini kapatacağından dolayı,  bu sektörlerdeki girişimler her daim desteklenir. Türklerin de yeni işletmeler açması, Türk genç nüfusun bu ülke kalkınmasına katkı sağlayacağı anlamı taşır. 

• Almanya, ekonomisi oldukça gelişmiş bir ülkedir. Yeni girişimciyi sahip olduğu teşvikler ve destekler ile her daim kalkındırır ve yeni girişimciye daimi olarak sahip çıkar. 

• Almanya, para birimi olarak Euro’yu kullanır. Özellikle Türkiye’den gidecek olan vatandaşlar bu ülkede kazançlarını Euro cinsinden alır. Ülkemizin para birimi ile Euro kıyaslandığında ortaya çıkan değer ile aylık bazda çok ciddi kazançların elde edilmesi mümkün olur Bu nedenle de her yıl birçok Türk vatandaşı Almanya’da iş kurmak için araştırma yapmaktadır. 

• Almanya ile Türkiye ilişkileri her dönemde iyi düzeydedir. Bu durum ülke arasında gerçekleşen göçe olumlu olarak yansır.  Almanya’nın da Türk girişimcileri ülkesinde desteklemesi nedeni ile her dönemde ciddi sayıda Türk vatandaşı Almanya’da iş kurmak için girişimlere başlar ve ilk adımları atar. 

Oturum ve Çalışma İzni İçin Yatırım Yapmak 

Almanya hükümeti yabancı ülkelerden gelen girişimcilere her konuda yardımcı olmaya çalışır.  Girişim fikirlerini her daim destekleyen Alman devleti, vatandaşın oturum izni almasının ardından bütün ticari kapıları vatandaşlarına sunar. Anca oturum izni için gerekli olan şartları sağlamak her halükarda şirket açmak kadar kolay değildir. Alman hükümeti bu aşamada vatandaşlara para kazanma seçeneği sunarken, vatandaşlık alma seçeneğini geri plana atar. Oturum izni alamayan vatandaşlar için tercih edilecek olan yol, vize izni dolduktan sonra ülkeye giriş çıkış yapmaktır. 

Almanya’da oturum ve çalışma izni için yatırım yapmak bu ülkede kalmayı sağlayacak bir diğer yoldur. Yani vatandaşlar yatırım yolunu tercih ederek bu ülkede oturum alabilir. Geçmiş dönemlerde bu konuda Almanya’da oldukça katı kurallar uygulanırken günümüzde artık biraz daha uygun şartlar sunulmaktadır. Vatandaşlar bu şartlar neticesinde Almanya’da iş kurmak ile birlikte Türkiye veya dış ülkelerde bulunan işletmelerini de Almanya’ya taşıyabilir.

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM