WhatsApp
Linkedin

ALMANYA'DA KUAFÖR DÜKKANI AÇMAK

ALMANYA'DA KUAFÖR DÜKKANI AÇMAK
  • 10 Nisan 2023, 17:18

ALMANYA'DA KUAFÖR DÜKKANI AÇMAK

Saç boyacısı, saç modeli mimarı ve makas uzmanı mısınız? Almanya’da kendi kuaför – berber salonunu açmak birçok kişinin hayalidir. Kuaför dükkânınızı açmak ve başarılı olmak için en önemli soruların cevaplarını burada bulacaksınız.

 

İçindekilerAlmanya’da Ustalı veya Ustasız Kuaför Salonu AçınGereksinimlerYasal ŞekilKayıtlarFinansmanKonumPazarlamaPersonelAlternatif Bayilikler

 

Almanya’da Usta Olmadan Kuaför Dükkânı Açmak Mümkün Mü?

 

Almanya’da kuaförlük mesleğinin kurucuları arasında belki de en sık sorular soru şudur: Almanya’da kuaför salonu açmak için ustaya mı ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı evet ve hayırdır. Kuaförlükte hala ustalık zorunluluğu var. Buna rağmen usta olmadan da kuaför salonu açmanın birkaç yolu vardır.

 

Almanya’da Bir Usta ile Kuaför Salonu Açmak: Lisans Gereklilikleri ve İşletme Ruhsatı

 

Almanya’da kuaförlük, Esnaf Kanunu’na göre izin gerektiren mesleklerden biridir. Bu da demek oluyor ki hâkimiyet hala devam ediyor. Dolayısıyla Esnaf odası siciline girmek istiyorsanız, bir ticaret ruhsatına ihtiyacınız var. Bir usta ile kuaför salonuna başlamanın iki yol vardır:

 

Sizin ustalık belgeniz vardır.Veya yönetimi yapacak bir ustayı tam zamanlı çalıştırırsınız.

 

İkinci seçeneğe gelince, usta bir kuaför kiralamanın pahalı olabileceğini unutmayın. Onu bir çalışan ve yönetici olarak işe alacağınız için standart kişiler için verilen ücretlerden yüksek olacağını da göz ardı etmeyin.

 

Kuaförün sınırlı faaliyet alanları:Erkek kuaförleriBerberler / BerberlerÇocuk kuaförleriAyrıca saç kesimi hizmetleri sunan güzellik salonlarıKendilerini yıkama, kesme, saç kurutma makinesi ile sınırlayan kuaförler (renklendirme, kimyasal işleme ve genişletilmiş hizmetlere izin verilmez)Mobil KuaförlerDiğer, tanımlanmış Uzmanlık Alanları: örgü saç modelleri, yüksek saç modelleri, peruklar

 

Dikkat, istisna izni sadece sınırlı bir süre için verilebilir.

 

Almanya’da Kuaför Dükkânı Açmak için Ne Gerekiyor? Önemli GereksinimlerAlmanya’da Kuaför Salonları için İşletme Ruhsatı

 

İşletme ruhsatı olmadan bir kuaför işletmesini tescil ettiremezsiniz. Ticaret ruhsatı başvurusu, sorumlu zanaatkâr odasına yapılabilir. Ustalık belgesinin ibrazı üzerine size bir zanaat kartı verilecektir. Ancak şimdi fiili işletme kaydını gerçekleştirebilirsiniz.

 

İnşaat Müfettişliği binaları kontrol ediyor

 

Yetkili İnşaat Denetim Otoritesi veya başka bir yetkili makam, Kuaförünüzü açmak istediğiniz binaları onaylamalıdır. Dinlenme odaları, tuvaletler ve yeterli havalandırma, olumlu bir sonuç için faktörlerdir.

 

Almanya’da Gmbh Veya Şahıs Şirketi Olarak Bir Kuaför Salonu Açmak: Yasal Formunuzu Seçin

 

Kendi kuaför salonunuz olma hayalinizi gerçekleştirebilmek için hangi yasal formun şirketinize uygun olduğuna karar vermelisiniz. Kuaförlük endüstrisindeki yaygın yasal biçimler UG, şahıs şirketi veya GmbH’dir. Seçiminizi yaparken, bireysel yasal biçimlerin vergilendirme açısından da farklılık gösterdiğine dikkat edin. Olası yasal biçimler hakkında tüm temel bilgileri öğrenin.

 

Başlangıç ​​Aşaması: Almanya’da Kuaför Salonunuzu Nasıl Ve Nereye Kaydettirebilirsiniz?

 

Kuaförlük işletmenizin ticaret siciline girişi Ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanında kayıtlı tüccarlar hakkındaki kayıtları belgeleyen bir kamu rehberidir. Örneğin şirket formu UG (sınırlı sorumluluk), ticaret siciline bir giriş gerektirir.

 

Almanya’da Bir Kuaför Salonunu İşletme Olarak Kaydedin

 

Esnaf Odası’ndan ticaret ruhsatını alır almaz, şirket merkezinden sorumlu ticaret ofisi nezdinde kuaför salonunuzu ticarethane olarak tescil ettirebilirsiniz.

 

Ticaret dairesine kayıt olduktan sonra, vergi dairesi vergi kaydı için sizinle otomatik olarak iletişime geçecektir. Belgeleriniz vergi dairesi tarafından incelenip kontrol edildikten sonra, vergi numaranızı alacaksınız ve fatura kesebilirsiniz.

 

Esnaf Odası

 

Vergi dairesi gibi esnaf odasına da işiniz hakkında ticaret dairesi tarafından bilgi verilir. İletişim HWK tarafından yapılacaktır. Bir ticarete kaydolurken, sizden sorumlu HWK üyeliği zorunludur.

 

Serbest meslek sahibi kuaförler için meslek birliği

 

Lütfen kendinizi bir ticaret birliğine kaydettirin. Ticaret odaları, şirketler ve çalışanları için yasal kaza sigortasından sorumlu organlardır. Personeli olmayan küçük bir işletme olarak bile, ilgili BG’nize kaydolmak zorundasınız. Kuaförler genellikle sağlık hizmeti ve refah için BG’ye katılır. Çok sayıdaki BG’den hangisine kaydolmanız gerektiğinden emin değilseniz, Alman Sosyal Kaza Sigortası (DGUV) 0800 60 50 40 4 numaralı telefondan size yardımcı olacaktır.

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM