WhatsApp
Linkedin

Almanya’da Lojistik Şirketi Kurmak

Almanya’da Lojistik Şirketi Kurmak
  • 26 Nisan 2023, 10:43

Almanya’da Lojistik Şirketi Kurmak

Almanya’da lojistik şirketi kurmak kendi işinin sahibi olmak için alınabilecek güzel bir karar. Özellikle pandemi sırasında ve pandemiden sonra artan online satış işlemleri sırasında ihtiyacı çok daha fazla hissedilen bir alan. Sürekli artan çevrimiçi sipariş akışı nedeniyle, nakliye komisyoncuları ile lojistik ve nakliye şirketlerinin başlangıç pozisyonu önemli ölçüde iyileşti.(GBZugV § 8)İkamet ettiğiniz yerden sorumlu IHK’de eşdeğer bir final sınavının tanınması (§ 7 GBZugV)Karayolu Taşıma İzinleri

 

İzin verilen toplam ağırlığı 3,5 tonu aşan motorlu taşıtlarla (römork dahil) Almanya içinde ticari mal taşımacılığı yapmak istiyorsanız, nakliye makamından izin almanız gerekir (GüKG §3).

 

Sınır Ötesi Karayolu Taşımacılığı İçin Onay

 

Almanya’da lojistik şirketinizi ulusal sınırların ötesinde mal taşımacılığı yapmak için kullanmak isterseniz, nakliye makamından yukarıda belirtilen izin yeterli değildir. Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) devletlerinin sınırları arasındaki taşımalar için, AT lisansı olarak da bilinen bir topluluk lisansına ihtiyacınız vardır. Bu, size Avrupa Birliği’nin tüm devletlerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç sınırlarının ötesine taşıma hakkı verir. Ortak lisanslar için Darmstadt Bölge Konseyi’ne başvurulacaktır.

 

İzinsiz Karayolu Taşımacılığı: İş Taşımacılığı Ve Diğer İstisnalar

 

Karayolu taşımacılığı, bir şirket bünyesinde sadece kendi amaçları için yapılıyorsa, bu kendi hesabına taşımacılıktır. Bu durum herhangi bir izni gerektirmez. Karayolu Eşya Taşıma Yasası’nın 1 (2) Bölümü, taşımacılığın iş taşımacılığı olarak sınıflandırılması için hangi koşulların karşılanması gerektiğini düzenler. Şirket taşımacılığı olarak ilk taşımadan önce, taşıma şirketiniz Federal Mal Taşımacılığı Dairesi’ne kayıtlı olmalıdır. İş trafiğine ek olarak, bir dizi başka taşıma da izin gerektirmez.

Tehlikeli Madde Sürücüleri İçin Zorunlu Eğitim

 

Almanya’daki lojistik şirketinizde çalışan ve etiketleme gerektiren miktarlarda tehlikeli madde taşıyan tüm sürücülerin ADR sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Bu sertifikalar, sizden sorumlu IHK tarafından tanınan eğitim kurslarının bir parçası olarak alınabilir.

 

Temel Kurs Tehlikeli Madde Taşımacılığı

 

Tüm tehlikeli madde sürücüleri, tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin temel bir kursu tamamlamış ve final sınavını geçmiş olmalıdır. Ayrıca, şirketiniz bu tür taşımaları üstleniyorsa, sürücülerinizin tank taşımacılığı ve patlayıcı (sınıf 1) ve radyoaktif madde (sınıf 7) taşımacılığı için ileri düzey kurslar alması gerekir. Bir ileri kursu başarıyla tamamladıktan sonra, ADR sertifikası ilgili ek yeterliliği içerecek şekilde genişletilir. Sizden sorumlu IHK’den bireysel kurslar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Nakliye Şirketiniz İçin Araçlar Ve Filo

 

Almanya’da nakliye şirketinizi kurmadan önce, hangi hizmetleri sunduğunuzu düşünmelisiniz, çünkü araç seçimi de buna bağlıdır: Taşımak istediğiniz mallara bağlı olarak, yeterli alan bırakmalısınız. Örneğin bir kurye hizmeti için minibüs veya benzeri araçlar yeterlidir, ancak mutlaka nakliye firması olan tırları planlamalısınız.

 

Almanya’da Lojistik Şirketi Kurmak: Hangi Yasal Biçim Uygundur?

 

Almanya’da kendi lojistik şirketinizin hayalini gerçekleştirmek için öncelikle hangi yasal formun şirketinize uygun olduğuna karar vermelisiniz. Lojistik endüstrisinde yeni kurulan şirketler için ortak yasal biçimler GmbH, UG veya şahıs şirketidir. Düşüncelerinizde, münferit yasal biçimlerin vergi açısından da farklılık gösterdiğini unutmayın.

 

Bir GmbH kurmanın temelleriUG kurmanın temelleri

 

Tabii ki, kullanabileceğiniz başka yasal biçimler de var şirketinizi başarılı bir şekilde pazarlamak için hedef kitleniz ve onların ihtiyaçları hakkında net bir resme sahip olmalısınız. Yalnızca bir veya daha fazla sözde “Kişi”, hedef grup veya müşteri profili geliştirdiğinizde, bir pazarlama stratejisi geliştirebilir ve planlayabilirsiniz. Reklam genellikle internet üzerinden ucuz ve etkilidir. Sosyal medya ile ürününüz veya bu durumda hizmetinizin reklamı hızlı ve ucuz bir şekilde yapılabilir. Nakliye firması olarak offline reklam her zaman tavsiye edilir. Her şeyden önce tırlarınızı mobil reklam mecrası olarak kullanmalı ve logonuzu büyük harflerle araçlarınıza yerleştirmelisiniz.

 

 

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM