WhatsApp
Linkedin

Almanya’da Süresiz Oturum İzni Şartları

Almanya’da Süresiz Oturum İzni Şartları
  • 08 Nisan 2023, 10:28

Almanya’da Süresiz Oturum İzni Şartları

Almanya’da Süresiz Oturum İzni Şartları

Almanya’da Süresiz Oturum İzni Şartları (Niederlassungserlaubnis): Başvuru koşulları nelerdir?

Almanya’da süresiz oturum izni veya daimi oturma izni, sahibine Almanya’da sınırsız bir süre yaşama ve çalışma hakkı verir. Alman vatandaşlığına sahip değilseniz, ancak Almanya’da kalıcı olarak kalmak istiyorsanız, aşağıdakileri yapmanızı sağlayan bir oturma iznine ihtiyacınız vardır:

Almanya’da bir şirkette çalışarak oturum izniAlmanya’da şirket kurarak oturum izni

Bunun ötesinde, yerleşim iznine hak kazanabilmek için bazı şartlar da aranır.Geçiminizi garanti altına almakKendinizi ve mümkünse aile üyelerinizi geçindirebileceğinizi kanıtlamalısınız. Bu, örneğin Jobcenter , Arbeitsamt (istihdam ofisi) veya Sozialamt’tan (sosyal yardım ofisi) yardım alıyorsanız, başvuruda bulunma hakkınız olmadığı anlamına gelir.Ayrıca, kendiniz ve aile üyeleriniz için yeterli sağlık sigortasına sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir (İkamet Yasası’nın 9. maddesi, 2. paragrafı, 2. cümlesi).

Emeklilik sigortasına katkılar (Rentenversicherung)

Almanya’ başvururken, yasal emeklilik sigortasına en az 60 ay boyunca zorunlu veya gönüllü katkı yaptığınıza dair kanıt sunmalısınız (İkamet Yasası madde 9 (2) cümle 3).

Suç mahkûmiyeti yok

Diğer ülkelerdeki “iyi karakter testi”ne benzer şekilde, daha önce bir suç işlemişseniz, Almanya’da yerleşim izni başvurusunda bulunamazsınız.Başvuran tarafından kamu güvenliği veya düzeninin herhangi bir şekilde tehlikeye atılacağına dair hiçbir şüphe olmamalıdır (İkamet Yasası’nın 9. maddesinin 2. paragrafının 4. cümlesi).Federal Merkezi Kayıt Yasası’nın (BZRG) 41. maddesinin 1. paragrafına göre, vatandaşlığa kabul makamının başvuru sahibi hakkında sınırsız bilgi edinme hakkı vardır. Bu, vatandaşlığa kabul makamının başvuranın iyi hal belgesini görmeyi talep edebileceği anlamına gelir.

Mesleki faaliyette bulunma izni (çalışma izni)

Eğer bir çalışansanız, yerleşim iznine başvururken ibraz etmeniz gereken bir çalışma iznine ihtiyacınız vardır.

Bir çalışan değilseniz, ancak örneğin serbest meslek sahibiyseniz, başka çalışma izinleriniz olmalıdır (bölüm 9 Fıkra 2 S. 5, 6 AufenthG).

Kabul edilebilir Almanca dil becerileri

Almanya’da süresiz oturum izni almak için Almanca dil bilgisine sahip olmanız gerekir. Bu, Almanca dil becerilerinizin B1 düzeyinde olduğu anlamına gelir (bölüm 9 para. 2 sayfa 7 AufenthG).

Alman vatandaşlığına kabul testi

Bazı ülkelerde, yabancılar vatandaşlık veya daimi oturma izni kazanmak için bir vatandaşlık sınavına girmek zorundadır. Almanya için de aynı şey geçerli.

Sözde Einbürgerungstest (vatandaşlığa kabul testi), İkamet Yasası’nın 9. maddesinin 2. paragrafının 8. cümlesi uyarınca 2008’den beri Almanya’da zorunludur. Testin amacı, “Almanya’daki yasal ve sosyal düzen ve yaşam koşulları” hakkındaki bilgileri ölçmektir.

Şu anda test, “Demokrasi İçinde Yaşam”, “Tarih ve Sorumluluk” ve “İnsan ve Toplum” gibi konuları kapsayan 33 sorudan oluşmaktadır.

Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nde ( Bundesamt für Migration und Flüchtlinge ) sınava kaydolun.

Yeterli yaşam alanı

Almanya’da süresiz oturum izni başvurusunda bulunurken, yeterli yaşam alanınız olduğunu kanıtlayabilmeniz gerekir.

Yaşam alanının yeterli olup olmadığını özellikle iki faktör belirler: durumu ve oturan kişi sayısına göre hesaplanan dairenin büyüklüğü.

Madde 1 Paragrafına göre. 2.4 Federal İçişleri Bakanlığı İkamet Yasası Genel İdari Yönetmeliği’nin yeterli yaşam alanı aşağıdaki gibi tanımlanmıştır:

Gerekli yaşam alanı hesaplamasında iki yaşın altındaki çocuklar sayılmaz.Altı yaşından küçük her çocuk için 10m² yaşam alanı değerlendirilir.Altı yaşından büyük her aile üyesi için 12m² yaşam alanı dikkate alınır.Mutfak ve banyo gibi bitişik odalar mevcut olmalıdır.Almanya’da Süresiz Oturum Şartları Nelerdir Nasıl BaşvurulurSüresiz Oturum İzni Başvurusu Yapılması

Yazılı başvurunuzu yetkili göçmenlik dairesine gönderin. Almanya’da süresiz oturum şartlarını taşıdıktan sonra başvuru sürecindeki bir sonraki adım, yüz yüze randevu için yetkili göçmenlik dairesinden randevu almaktır.

Gerekli belgeler:

Randevuda aşağıdaki kayıtları yanınızda getirmelisiniz:

Tamamlanmış yerleşim izni başvurusuGeçerli pasaport veya pasaport değişimiGüncel vesikalık fotoğraf (biyometrik standartlara göre)Engellilik belgesi ( Schwerbehindertenausweis ) (varsa)Geçim belgesi (örneğin, maaş bordroları, emeklilik beyannameleri, üçüncü şahıslardan alınan bakım ödemeleri, serbest meslek sahipleri için kar ve zarar hesabı)Kira sözleşmesi veya ev sahipliği kanıtıBir entegrasyon kursunun başarıyla tamamlandığının kanıtı (varsa)Çalışma izni, meslek ruhsatı veya ücretli istihdam için gerekli diğer belgelerDiğer yardımların alındığına dair belge (örn. çocuk yardımı, çocuk yardımı, ebeveyn yardımı, çocuk bakım yardımı veya benzeri yardımlar)

Çalışan, emekli veya iş göremez olmanıza bağlı olarak, başvuru için başka belgeler gerekebilir:

Çalışan (Arbeitnehmer)İş sözleşmesi ( Arbeitsvertrag )14 günden eski olmayan mevcut işveren sertifikası ( Bescheinigung des Arbeitgebers )Son altı aya ait maaş beyannameleri ( Gehaltsnachweise )Emeklilik sigortası geçmişi ( Rentenversicherungsverlauf )Serbest meslek sahipleri (Selbständige) ve serbest çalışanlar (Freiberufler) Bir vergi danışmanı ( Steuerberater ), denetçi ( Wirtschaftsprüfer ) veya vergi temsilcisi ( Steuerbevollmächtigte ) tarafından tamamlanmış denetim raporuDenetim raporunda belirtilen tüm belgeler, örneğin ticaret sicilinden ( Handelsregister ) alıntıSon vergi tahakkuk bildirimi ( Steuerbescheid )Emekli (Kiracı)Emeklilik bildirimi ( Rentenbescheid )Engelliyseniz (Erwerbsunfähigkeit) veya çalışma kapasiteniz düşükse (Erwerbsminderung)İş sözleşmesi ( Arbeitsvertrag )İş göremezlik veya çalışma gücünün azalmasına ilişkin emeklilik kararı ( Rentenbescheid über die Erwerbsunfähigkeit oder Erwerbsminderung )İş ve işçi bulma kurumundan ( Agentur für Arbeit ) güncel uzman görüşü veya uzman doktordan kapsamlı sağlık raporu

İbraz etmeniz gereken belgelere bağlı olarak, yerleşim izni başvurunuzun işleme alınma süresi değişebilir. Ortalama süre genellikle altı ila sekiz hafta arasındadır.

Önemli: Almanya’da süresiz oturum izni belirli koşullar altında sona erebilir. Örneğin, yerleşim izni sahibi altı aydan uzun bir süre için veya göçmenlik makamları ( Einwanderungsbehörde ) tarafından belirlenen bir süre için ayrılırsa.

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM