WhatsApp
Linkedin

ALMANYA FIRSAT KARTI

ALMANYA FIRSAT KARTI
  • 03 Haziran 2023, 12:09

ALMANYA FIRSAT KARTI

 

 

Fırsat kartı için kriterler arasında Almanca ve/veya İngilizce dil becerileri, yaş, mesleki deneyim, Almanya ile bağlantı ve partner veya eşlere eşlik etme potansiyeli yer alıyor. Buna ek olarak, bu fırsat kartına sahip işçiler iş ararken haftada 20 saate kadar çalışabilecek ve deneme amaçlı istihdama da izin verilecek.

 

PUAN SİSTEMİ

Şans kartına dahil olabilmek için bir puan sisteminden geçilecek. Buna göre değerlendirilmek için 6 puan yeterli. Ancak Bild'in haberine göre aşağıdaki niteliklere ne kadar sahip olunursa o kadar fırsat kartı şansı artıyor.Buna göre;

 

Başvuru sahibinin Almanya'dakine eşdeğer bir mesleki yeterliliğe sahip olması durumunda 4 puan.Kanıtlanmış iyi Almanca bilgisi için 3 puanBaşvuru sahibi 35 yaşından büyük değilse 2 puanİyi İngilizce bilgisi için 1 puan verilebilecek.

 

ALMANYA'DA ARANAN SEKTÖRLER

 

Almanya'da özellikle aranan meslek grupları mühendisler, IT uzmanları, bakıcı ve hemşireler, zanaatkarlar, catering ve restoran çalışanları ve konaklama sektörü olarak öne çıkıyor.Make it in Germany adlı sitede en çok ihtiyaç duyulan alanlar ise şöyle açıklandı;

 

Yeşil Enerji Sektörü

 

Enerji dönüşümü ve ekonominin karbonsuzlaştırılması sayesinde Almanya'nın kilit sektörlerinde çok çeşitli yeni kariyer fırsatları ortaya çıkıyor.Yeşil enerjide özellikle ihtiyaç duyulan meslekler; zanaatkarlar (Örn: Enerji ve bina hizmetleri için elektronik teknisyenleri, ısıtma mühendisleri, tesis teknisyenleri - sıhhi tesisat, ısıtma ve iklimlendirme teknolojisi), Mühendisler (Örn: enerji danışmanları, çevre mühendisleri, tasarım mühendisleri / geliştiriciler), IT uzmanları (Örn: Yazılım geliştiriciler, veri bilimciler), Otomotiv endüstrisi (Örn: Elektrikli araçlar) olarak öne çıkıyor.

 

Hemşireler

 

Almanya'da ortalama yaşam süresinin uzaması ve toplumun yaşlanması, tıbbi bakımın yanı sıra profesyonel hemşireliğe olan ihtiyacı artırıyor.

Hastaneler, huzurevleri ve bakım tesisleri, sağlık hizmetleri ve hemşirelik mesleklerinde artan talebi karşılamak için her zaman çeşitli yeterlilik seviyelerine sahip hemşire arayışında. Buna göre bu alanda özellikle pediatri ve geriatri hemşireliğine ihtiyaç duyuluyor.

Hekimler

 

Almanya sağlık sektöründe devam eden dijitalleşme, tıbbi bakım için yeni fırsatlar ortaya çıkarıyor. Şu an itibariyle 416 binden fazla doktor hastalara bakıyor ve bunun 57 bin 200'ü yabancı doktorlar olarak öne çıkıyor. Ancak sektörde ihtiyaç hala fazlasıyla mevcut.

 

Mühendislik

Otomasyon teknolojisi, inşaat planlaması ve mimarisinin denetlenmesi, elektromobilite ve otonom sürüş dahil olmak üzere otomotiv endüstrisi ve yapay zeka (AI) alanında özellikle çalışanlara ihtiyaç duyuluyor.

 

IT Uzmanları

Günümüzde dijital uygulamalar ve akıllı teknoloji günlük hayatımızı belirliyor. Buna bağlı olarak da bilişim sektörü dünyanın en yenilikçi sektörlerinden biri olarak öne çıkıyor.

#yapayzeka #elektronik #kariyer #teknoloji #Almanya #Şanskartı #fırsatkartı

 Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM