WhatsApp
Linkedin

ALMANYA İŞÇİ AÇIĞI PEK ÇOK SEKTÖRDE KRİZE YOL AÇTI

ALMANYA İŞÇİ AÇIĞI PEK ÇOK SEKTÖRDE KRİZE YOL AÇTI
  • 30 Mayıs 2023, 14:25

ALMANYA İŞÇİ AÇIĞI PEK ÇOK SEKTÖRDE KRİZE YOL AÇTI

ALMANYA İŞÇİ AÇIĞI PEK ÇOK SEKTÖRDE KRİZE YOL AÇTI

Avrupa‘nın en büyük, dünyanın 4. büyük ekonomisine sahip Almanya’da nitelikli iş gücü açığı başta üretim ve hizmet olmak üzere birçok sektörde krize yol açtı. Düşük doğum oranı, gitgide yaşlanan nüfus ve pandemi sürecinde yurtdışından eleman girişinin kesilmesi gibi birçok neden, kalifiye eleman sorununu daha da arttırdı. Bu durum ülkedeki işletmeleri de zor duruma sokuyor.

EN ÇOK MÜHENDİS, YAZILIMCI, PEDAGOG, ŞOFÖR, TESİSATÇI ARANIYOR

Alman işverenlerle Türkiye ve diğer ülkelerden çalışanları kendi online platformunda buluşturan Ertuğrul Uzun, ”Almanya'da 1,8 milyon elemana ihtiyaç var. 2030 yılına kadar açığın 3 milyonu bulması bekleniyor. Şuanda pek çok alanda acil işe alım yapılması gerekiyor. İlk 10 meslek grubu ise şöyle; Sosyal pedagog (20.578), Çocuk bakıcı, eğitmen (20.456), Hasta bakıcı (18.279), Tohumlama elektrik uzmanı (16.974) Hemşire (16.839), Tesisatçı, Yazılımcı (13.638), Fizik tedavi uzmanı (12.080), Tır şoförü veya otobüs şoförü (10.562), Kamu sektörü (11.186). Bu meslek gruplarının yan ısıra inşaat sektöründe kalifiye ustalar ve her alan ve branşta mühendisler aranıyor.

ŞANS KARTI UYGULAMASI BAŞLIYOR

Federal Almanya Meclisi’nin ele aldığı bir Yasa Tasarısı ile “Şans Kartı” uygulamasının yürürlüğe gireceğinin altını çizen Uzun, “Önceki yıllarda uygulamaya konulan ‘Yeşil Kart’, ‘Mavi Kart’ yerine ‘Şans Kartı’nın (Chancenkarte) hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. Buna göre dil bilgisi, sertifika ve diplomaları, meslek tecrübesi, yaş ve Almanya ile bağ gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak puan sistemi oluşturulacak. Almanya’ya “Şans Kartı” yoluyla geleceklere Kanada’da yıllardır uygulanan puan sistemi örnek alınacak: iyi derecede Almanca bilenler 3, İngilizce bilenler 1 puan. 35 yaşın altındakilere 2, 40 yaşından küçüklere 1 puan. Yükseköğrenim dalına, meslek eğitimine, niteliğe ve tecrübeye de 4 puan ile öncelik tanınacak. Başvuranların Almanya tarafından kabulü için asgari 6 puan toplamaları ise şart. Yurtdışında alınan diplomaların denkliği kolaylaştırılacak. Resmen tanınan diplomalar Almanya’da da eşit sayılacak. Denklik Almanya’da da yapılabilecek” ifadelerini kullandı.

#ALMANYA #ŞANSKARTI #FIRSATKARTI #YURTDIŞIDANIŞMANLIK #STARTUP #BUSİNESS #BUSİNESSPLAN #business


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM