WhatsApp
Linkedin

Almanya’nın genç girişimleri

Almanya’nın genç girişimleri
  • 12 Mayıs 2023, 13:50

Almanya’nın genç girişimleri

Haber odasıPolitikaYaşamBilimEkonomiKültürÇevreÇalışmaYüksek öğrenimBir bakıştaVideolar

 

Arama'ya gitDil menüsünü açMeta menüyü aç

 

Ana sayfaEkonomiYenilikçilik ve Teknoloji

 

Almanya’nın genç girişimleri

 

Genç Alman girişimciler dijital teknolojilere odaklanıyor.

 

“Riske girerseniz karşılığını da alırsınız. Mevcut standartları sorgulayan insanlara yatırım yapın!” Hollywood yıldızı Kevin Spacey Münih’te genç girişimcilere işte bu tavsiyede bulundu. 2016 Eylülünde gerçekleşen start-up konferansı “Bits &Pretzels”da yaptığı konuşmada sanal gerçeklik konusuna da değinen başarılı oyuncu, modern teknolojilere inanan ve sanal gerçeklik üzerine çalışan start-up’lara bizzat yatırım yapan bir isim.

 

Spacey bu yönüyle Almanya’daki start-up camiasına hakim olan eğilimle aynı çizgide yer alıyor. KfW Bank’ın 2015 sturt-up raporuna göre Almanya’da kurulan her beş şirketten biri dijital teknolojilere odaklanıyor. Pek çok farklı işletme modeli söz konusu: Kimi start-up’lar mobil uygulamalar ya da internet siteleri gibi salt dijital ürünler üzerine çalışıyor. Bazılarıysa (sanal olmayan) ürünlerin daha iyi pazarlamak için dijital olanaklardan faydalanıyor. Web tasarımcıları ya da yazılımcılar gibi bir diğer grupsa çalışmalarında öncelikle dijital teknolojilerden faydalanıyor.

 

Sezgisel kontrol edilebilen makineler

 

Tacterion, dijital alanda başarıya ulaşan start-up modellerine Münih’ten bir örnek. Kuruluş, piyasaya nesneleri dokunmaya duyarlı hale getirecek bir sensör teknolojisi sürmeyi hedefliyor. Bu teknoloji sanayi makinelerinin sezgisel kontrolüne olanak tanıyabiliyor. Bu amaçla yüzeye yerleştirilen ve sensör modülleri içeren folyo, temasın basıncını ölçerek bu bilgiyi bir kablo, WLAN ya da Bluetooth aracılığıyla ait olduğu sisteme göndererek burada yeniden işlenmesini sağlıyor. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’i (DLR) bünyesinden ayrılarak bağımsız bir yapı haline gelen şirketin kurucuları Michael ve Daniel Strohmayr şirket politikalarını şu şekilde özetliyor: “Biz Alman mühendisliğinin birinci sınıf kalitesini hem son derece yaratıcı, hem de pratik ve müşteri odaklı çalışma biçimiyle birleştiriyoruz.”

 

Bu iki kardeş, 2015 yılına Almanya’da yeni bir şirket kuran ve sayıları yaklaşık 763.000’e ulaşan girişimcilerden yalnızca ikisi. Aslında bu sayının çok daha yüksek olduğu dönemler olduysa da günümüzde iş piyasasındaki olumlu gelişme kurulan şirket sayısının azalmasını da beraberine getiriyor. Öte yanan tamamen yeni fikirlerle kurulan şirketlerin sayısında herhangi bir azalma yok. KfW araştırmasına göre “yenilikçi girişimciler”in sayısı 2015 yılında daha da artarak 95.000’e ulaştı.

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM