WhatsApp
Linkedin

Almanya Şans Kartı Uygulaması 1 Haziranda Başlıyor : DETAYLI ANLATIM

Almanya Şans Kartı Uygulaması 1 Haziranda Başlıyor : DETAYLI ANLATIM
 • 30 Mayıs 2024, 08:30

Almanya Şans Kartı Uygulaması 1 Haziranda Başlıyor : DETAYLI ANLATIM

Almanya Fırsat Kartı (Chancenkarte) Almanya’da çalışarak, daha yüksek bir yaşam standardına ve iyi gelir düzeyine sahip olmayı isteyenlerin en büyük hayallerinden biri. Türk vatandaşlarının yurtdışında çalışmak için en çok tercih ettikleri ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Almanya’da çalışabilmenin pek çok yolu var. Chancenkarte ya da Türkçe adıyla Almanya fırsat kartı da bu yollardan biri.

Almanya Fırsat Kartı (Chancenkarte) Nedir?

Almanya, yarım asırdan daha uzun bir süredir işgücü açığı olan bir ülke. Bu açığı kapatabilmek için de sürekli olarak yurtdışından nitelikli göç sağlayacak düzenlemelere gidiliyor. 2022 Eylül ayında Almanya Fırsat Kartı olarak duyurulan Chancenkarte belirli kriterleri yerine getiren bireylerin Almanya’da çalışabilmesine olanak tanıyan bir program. Temelde Amerika’nın Green Card uygulamasıyla benzerlik gösteren, ancak farklı olarak puanlama sistemine sahip olan bu program, Almanya’da çalışmayı düşünenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Almanya Fırsat Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

AB ülkeleri dışından Almanya’ya gitmek ve burada çalışmak isteyenlerin, Almanya şans kartı kapsamında bazı yeterlilikleri sağlamaları ve bu yeterliliklere karşı verilen puanlarının toplamda altıya ulaşması gerekli. Program şartları basit olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Nitelikli bir çalışan olmak ya da fırsat kart cetvelinden 6 puan alabilmek,
 • Almanya’da kalacağı süre boyunca geçiminizi sağlayabileceğinizi belgelemek ( Almanyada bloke hesap açmak ya da garantör bulmak )
 • Başlangıç düzeyinde Almanca (A1) ya da iyi derecede İngilizce (C1) bilmek.

Hangi Meslekler Almanya Fırsat Kartı Alabiliyor?

Almanya fırsat kartı kapsamında hem geleneksel meslekler hem de üniversiteler veya benzeri kuruluşlardan eğitim alarak yapılabilen profesyonel meslekler başvuru yapabilir. Almanya fırsat kartın kabul ettiği belli başlı meslekler : 

 • Dönüştürülebilir Enerji
 • Hemşirelik
 • Doktorluk
 • Mühendislik
 • IT Uzmanlığı
 • Bilim İnsanları
 • Zanaatkârlar
 • Profesyonel Ağır Vasıta Şoförler

Almanya Fırsat Kart’ın kabul ettiği tam meslekler listesine Make It Germany web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Almanya Fırsat Kart (chancenkarte) Puanlama Sistemi Nedir?

Almanya Chancenkarte puanlama sistemi, talep edilen her şart için bir puanın tanımlandığı ve sağlanan her yeterlilik için adayların puanlandığı bir sistem olarak tanımlanabilir. Bu puanlamada 6 puan üzerine çıkan her birey, program kapsamında yeterli kabul edilir.

Fırsat Kart Kriterleri Puan Karşılığı
Mesleki Denklik ve Tecrübe  
Mesleki Denklik 4 Puan
Son 7 yılda minimum 5 yıl tecrübe 3 Puan
Son 5 yılda minimum 3 yıl tecrübe 2 Puan
Yabancı Dil  
İyi derecede Almanca (B2) 3 Puan
Yeterli derecede Almanca (B1) 2 Puan
Çok İyi Derecede İngilizce (C1) 1 Puan
Diğer  
35 yaşından küçük olmak 2 Puan
35 yaşından büyük ancak 40 yaşın altında olmak 1 Puan
Son 5 yılda en az 6 ay Almanya’da yaşamış olmak 1 Puan
Eşin de fırsat kart için şartları sağlıyor olması ve
sizinle aynı anda başvuru yapmış olması
1 Puan

Kimler Almanya Fırsat Kartı Alabilir?

Almanya fırsat kartından gerekli şartları yerine getiren herkes yararlanabilir. Bunun için yapılan puanlama ile yeterliliği ispat etmekten başka şart aranmaz.

Nitelikli İşçi ve Vasıflı İşçi Nedir? Arasında Ne fark Vardır?

Almanya fırsat kartı ile Almanya’da çalışmak isteyenlerin karşısına sıklıkla çıkan kavramlardan biri de nitelikli işçi kavramı. Vasıflı işçi de denilen nitelikli işçiler, geleneksel ya da modern bir mesleki eğitim almış ve bir meslek dalında uzmanlaşmış bireyler olarak tanımlanır.

Fırsat Kart ile İş Arama Vizesi (Job Seeker Visa) Arasında Ne fark Var?

İş arama vizesi (Job Seeler Visa) ile fırsat kart arasındaki en temel fark, kapsayıcılık noktasında görülür. İş arama vizesi yalnızca dört yıllık lisans mezunlarını kapsarken; fırsat kart 2 yıllık ön lisans mezunlarını ve geleneksel mesleki eğitim ile ustalık belgesi almış olan bireyleri de kapsar. Ayrıca iş arama vizesi 6 ay geçerliliğe sahipken, fırsat kartta bu süre 1 yıldır.

Almanya Fırsat Kart (chancenkarte) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya fırsat kartı başvuru için henüz net bir yol haritası yok. Yeni bir program olan fırsat kart için başvuruların Haziran 2024’te başlayacağı yönünde Alman hükümetinden gelen bazı açıklamalar mevcut.

Almanya Fırsat Kartı (Chancenkarte) Hakkında SSS

Fırsat kart ile Almanya’da çalışmak isteyenlerin en çok merak ettikleri pek çok soru var. Bunlardan bazıları ve yanıtları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Almanya Fırsat Kart için Denklik Gerekli midir?

Diğer çalışma vizesi türlerinde olduğu gibi, Chancenkarte için de denklik söz konusudur. Üniversite mezunlarının denkliklerini sağlamaları; geleneksel eğitim ile usta olanların ise Almanya’da mesleki yeterliliklerini kanıtlamaları şart.

Almanca Bilmiyorum, Fırsat Kart Başvurusu Yapabilir miyim?

Fırsat kartın sağladığı en büyük avantajlardan biri de Almanca bilinmese bile belirli bir düzeyde İngilizce bilgisiyle başvurmaya olanak sağlaması. Bu programa başvuru yapabilmek için A1 düzeyinde Almanca veya B1 düzeyinde İngilizce biliyor olma şartı var. Bu yüzden Almanca bilmeyen bireyler, İngilizce yeterlilikleriyle de bu programa katılabilirler. Ancak seçim aşamasında avantajlı olmak istiyorsanız B1 düzeyinde Almanca bildiğinizi belgelemeyi tercih edebilirsiniz.

35 Yaşından Büyükler Fırsat Kart Başvurusu Yapabilir mi?

35 yaşından büyükler de fırsat kartı için başvuruda bulunabilir. Ancak bu kategoride yer alan bireyler, 35 yaş altı bireylere kıyasla 2 puan dezavantajlı olur. Yani 35 yaş altında olmak da puanlama esnasında +2 olarak kabul edilir.

Önlisans Mezunuyum, Fırsat Kart Alabilir miyim?

Almanya’da çalışmak için verilen vizelerin tamamı lisans mezunlarına hitap ederken, Almanya şans kartı ön lisans mezunlarına ve geleneksel eğitim ile usta – uzman olmuş bireylere de bu olanağı sunar. Şans kartı, bugüne kadar Almanya’nın en geniş nitelikli çalışan göçü programı.

İngilizce Biliyorum, Fırsat Kart Almama Katkısı Olur mu?

Evet. İngilizce seviyeniz C1 düzeyinde ise Almanca bilmeseniz bile fırsat kart almanıza katkısı olur.

Dünya Dil ve Akademi web sitesini ziyaret ederek fırsat kart puanlama sisteminde avantajlı olmak istiyorsanız Almanca Kursu için hemen bilgi alabilir ve derslere bugünden başlayabilirsiniz. Türkiye’ nin önde gelen eğitim kurumlarından olan Dünya Dil Online Almanca kursu ile Almanya’ da çalışmanın kapılarını açabilirsiniz.Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM