WhatsApp
Linkedin

Almanya Yatırımcı Vizesi

Almanya Yatırımcı Vizesi
  • 18 Haziran 2022, 01:20

Almanya Yatırımcı Vizesi

250.000.000 Euro yatırımla Almanya’da bir iş kurarak en az 5 Alman vatandaşına istihdam sağlayanlara önce oturum izni sonra vatandaş olma şartı kaldırıldı. Artık yatırımcılar için Almanya vatandaşlığı almak daha kolay. Sizler için yazımızda Almanya’da yatırımcılık yoluyla oturum izni şartlarını derledik.

Avrupa Birliği üye ülkeleri finansal krizi aşmak adına, ülkelerinde ev alanlara veya istihdam sağlayanlara yatırım teşviklerinin önünü açıyor. Bunların en başında kendi yatırımcılara oturum izni hakkı tanıyan ülkeler geliyor.  Böylece Avrupa Birliği ülkeleri kendi ülkelerinde istihdam sağlayan yabancılardan elde ettiği gelirle ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor.  Avrupa’da yaşanan bu gelişmeler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup yurt dışında ev almak ve yaşamak isteyenleri harekete geçirmeye devam ediyor. Almanya’da faaliyetlerini yürüten şirketlerin yatırımlarıyla birlikte Almanya’daki Türk şirketlerinin sayısı hızla artış gösteriyor.

Yapılan yeni düzenlemeden sonra Almanya’ya yatırım yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı müteşebbisler, 2012 yılında getirilen düzenlemeden sonra yatırımın gerekliliği, bölgesel faydası, katma değer oluşturması ve gelir kaynağının garanti edilmesi şartıyla oturum izni alabiliyor.

Almanya uzun dönem girişimci vizesiyle Türk vatandaşları Almanya’da oturum ve herhangi bir yatırım türü kısıtlaması olmadan hizmet sektöründe dilediği alanda şirket kurabiliyor, halihazırda kurulu bir şirketi veya işletmesini devralabiliyor, Alman işletmelerin herhangi birine ortak olabiliyor.

Almanya Girişimci Vizesi

Almanya’da şirket kuran, mevcut olan bir şirkete ortak olan veya bir şirketi devralan Türkiyeli girişimci Girişimci Vizesi ile Almanya oturum izni alabiliyor. Başvuru sahibinin Almanya yatırım yoluyla oturum izni başvurusunun incelenmesinde ilk olarak Almanya oturum izni kanunun  (Aufenhaltsgesetz) 21. maddesindeki şartların yerine getirilip getirilmediğini kontrol ediliyor.

Yapılan değerlendirmede yatırımcının yapacağı yatırımın ekonomik bir gereksinimi veya bölgesel bir talebe karşılık veriyor olması, yapılacak yatırımın Alman Devleti’nin ekonomisine ne kadar katkı sağlayacağı ve yatırımın sermayesini ya kişinin kendisinin koymasının veya kredi yolu ile temin etmesinin garanti olması şeklinde üç temel şart aranıyor.

Türkiyeli girişimci yatırım ve iş projesini, iş konseptini, sermayesini, kurmayı planladığı şirketin mali planını, tahmini kâr-zarar öngörüsünü, sağlık sigortasını ve CV’sini içeren başvuru dosyasını yetkili mecraya sunuyor. Alman yetkililer 21. Maddedeki hususların karşılanıp karşılanmadığı konusunda Alman Sanayi ve Ticaret Odası’ndan (Industrie-und Handelskammer) bilgi alarak başvuruyu sonuçlandırıyor.

Almanya yatırım vizesi başvuru prosedürü dikkat ve emek isteyen, uzun bir süreçten oluşuyor. Yatırımcı başvuru sürecini şahsen yürütebiliyor. Ayrıca yatırımcı Türkiye’de veya Almanya’da usulüne uygun verdiği vekâletname ile de danışmanlık ve hukuk büroları aracılığıyla başvuru sürecinin profesyonel takibini yapabiliyor.


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM