WhatsApp
Linkedin

BÜYÜKELÇİ UYARIYOR: ALMANYALI TÜRKLER BU FIRSATI KAÇIRMASIN

 BÜYÜKELÇİ UYARIYOR: ALMANYALI TÜRKLER BU FIRSATI KAÇIRMASIN
  • 23 Mart 2023, 14:06

BÜYÜKELÇİ UYARIYOR: ALMANYALI TÜRKLER BU FIRSATI KAÇIRMASIN

Almanya’da 80 bin Türk girişimcinin yıllık 50 milyar Euro ciro yapıp, 500 bin kişiye istihdam sağladığını belirten Büyükelçi Ali Kemal Aydın, ülkenin geleceğinde eğitim ve lojistik sektörlerinde fırsatlar bulunduğuna dikkati çekerek “Sahipleri yaşlılık dolayısıyla emekli olan Alman şirketlerin devralınmasında da çok büyük fırsatlar var” uyarısı yaptı.

BERLİN Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa Girişimci Toplantısı’nda konuştu. Almanya’nın, dünyanın dördüncü ve Avrupa’nın birinci en büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Aydın, diğer ülkelerin Almanya ile ekonomik ilişkilerini geliştirdiklerini anlattı. Almanya’nın toplam dış yatırımının 700 milyar Euro’nun üzerinde olduğunun altını çizen Büyükelçi Aydın, şunları söyledi: “Türkiye’de Almanya’nın yatırımı 10 milyar doların üzerinde ve ülkede 7 bin Alman firması var. 120 bin istihdam sağlıyor. Burada potansiyel büyük. Bunu artırmalıyız. Almanya ile Türkiye’nin ekonomik ilişkilerini daha üst seviyeye taşımak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ağustosta düzenlenen Yapay Zekâ Konferansı’ndan sonra 23 Ekim’de de Berlin’de Enerji Forumu düzenlenecek.”

 

BERLİN Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak. (soldan sağa)‘ALMAN ŞİRKETLERİNİ DEVRALIN’

 

“Avrupa, Türkiye’nin ticaret, yatırım ve ekonomik ilişkilerinde önemli bir konuma sahip. Almanya’da 80 bin Türk girişimci yıllık 50 milyar Euro ciro yapmakta ve 500 bin istihdam sağlamakta. Almanya ile ilişkilerde yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl eylül ayında yaptığı ziyaretten sonra ilişkilerde normalleşmeye girildi. Almanya’da Türkiye kökenli iş insanlarının önemli bir bölümü hizmet sektöründe faaliyet gösteriyor. Almanya yabancılar olmasa azalan bir nüfusa sahip. Gelecekte eğitim ve lojistik sektörlerinde fırsatlar olduğunu düşünmekteyiz. Sahipleri yaşlılık dolayısıyla emekli olan Alman şirketlerin devralınmasında çok büyük fırsatlar var. Afrika, Avrupa’ya göç baskısı nedeniyle Almanya’da önem kazanmaya başladı. Bu kıtada Alman şirketleriyle işbirliği yapma konusunda büyük fırsatlar var. DTİK, diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ortak faaliyetler yapmalı. Bunun için biz de elimizden gelen yardımı yapacağız.”


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM