WhatsApp
Linkedin

'Chacenkarte': Almanya vasıflı işçi eksikliğini gidermek için vizede puan sistemine geçiyor

'Chacenkarte': Almanya vasıflı işçi eksikliğini gidermek için vizede puan sistemine geçiyor
  • 23 Mayıs 2023, 10:23

'Chacenkarte': Almanya vasıflı işçi eksikliğini gidermek için vizede puan sistemine geçiyor

Chacenkarte': Almanya vasıflı işçi eksikliğini gidermek için vizede puan sistemine geçiyor.Her yıl, hangi sektörlerde işçi eksik olduğuna bağlı olarak kotalar belirlenecek. Programa başvurmak için şu dört kriterlerden üçünü karşılayanlara söz konusu fırsat kartı verilecek.

Almanya tarafından tanınan bir derece veya mesleki eğitim

Üç yıllık mesleki deneyim

Dil becerileri veya daha önce Almanya'da kalmış olmak

35 yaş altı olmak

Şu anda, AB üyesi olmayan çoğu vatandaşın Almanya'ya yerleşmeden önce bir iş teklifi alması gerekiyor.İş arayanlar için zaten bir vize türü mevcut, ancak 'chacenkarte' Almanya'da iş bulmak isteyenlerin sürecini daha kolay ve hızlı hale getirecek.Vize anlaşması olan bazı ülkelerin vatandaşları zaten 90 gün boyunca vizesiz olarak Almanya'ya girebiliyor, ancak yalnızca kısa süreli iş bulmalarına izin veriliyor.Bu fırsat kartı, insanların yurt dışından başvurmak yerine ülkedeyken iş veya çıraklık aramasına da olanak tanıyacak. Başvuru sahipleri, bu süreç zarfında yaşam giderlerini karşılayabileceklerini kanıtlamak zorunda olacaklar.Bild am Sonntag gazetesine konuşan Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Bakanı Hubertus Heil, yurt dışından Almanya'da iş aramanın zor olduğunu, yeni sistemin bunu kolaylaştıracağını kaydetti

Almanya'nın neden vasıflı işçileri çekmesi gerekiyor?

Bu yıl, Almanya'da kalifiye işçi sıkıntısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.Bu yılın başlarında, İstihdam Araştırmaları Enstitüsü (IAB) ülke genelinde 1,74 milyon boş pozisyon olduğunu tespit etti.Temmuz ayında, Münih merkezli araştırma enstitüsü IFO'nun anket yaptığı tüm şirketlerin neredeyse yarısını etkileyen personel sıkıntısı ekonomik faaliyetleri de yavaşlatıyor.Almanya'da personel sıkıntısı en çok hangi endüstrileri etkiliyor? IFO araştırmasına göre en kötü darbeyi hizmet sektörü almış durumda. Özellikle de konaklama ve etkinlik sektörleri.Bu sektörü gıda, bilgi işlem ekipmanları, makine ve metal imalat sektörleri, depolama, ve imalat takip ediyor.Birçok perakende işletmesi, inşaat şirketi ve toptancı da personel sıkıntısı bildiriyor.Farmasötik ve kimya endüstrileri ise vasıflı işçi sıkıntısının en düşük olduğu sektörler. Otomotiv ve makine mühendisliği endüstrileri de diğer sektörlerden daha az sıkıntı yaşıyor.

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM