WhatsApp
Linkedin

Farklı alanlardaki başarılar Türkiye kökenli girişimcilerin Alman ekonomisi üzerindeki şekillendirici etkisi her geçen gün daha da artıyor. Beş başarı hikayesi.

Farklı alanlardaki başarılar  Türkiye kökenli girişimcilerin Alman ekonomisi üzerindeki şekillendirici etkisi her geçen gün daha da artıyor. Beş başarı hikayesi.
  • 12 Mayıs 2023, 13:56

Farklı alanlardaki başarılar Türkiye kökenli girişimcilerin Alman ekonomisi üzerindeki şekillendirici etkisi her geçen gün daha da artıyor. Beş başarı hikayesi.

Türkiye kökenli ailelerden gelen kadın ve erkek girişimciler, uzun bir süredir Alman ekonomisine önemli katkılarda bulunuyor. Federal Alman Ekonomi Bakanlığının talebi üzerine 2016 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Almanya’daki “göçmen kökenli” iş sahipleri arasında Türkiye kökenliler yaklaşık 89.000 kişilik ikinci büyük grubu oluşturuyor. Yenilikçi fikirlerle Alman ekonomisini ileriye taşıyan Türkiye kökenli iş sahiplerinin sayısı oldukça yüksek. Size bunlar arasından beş başarı hikayesini sunuyoruz.Aynur Boldaz-Özdemir: Türkiye’ye doğru genişleme

 

Aynur Boldaz-Özdemir 1987 yılında 18 yaşında evlenerek Almanya’ya gelmiş. Çalışma hayatına Berlin’de bir temizlik firmasında temizlikçi olarak başlayan Boldaz-Özdemir, 2000 yılında devlet desteği de alarak kendi temizlik firması Forever Clean firmasını kurmuş. Girişimci, en başından beri onun için önemli olan bir unsurun, göçmenler ya da engelli kişiler gibi çalışma piyasasında zorlanan kişilere bir şans sunmak olduğunu ifade ediyor. Bu inanıştan hareketle Forever Clean, 2004 yılında “entegrasyon hedefli şirket” kategorisine dahil olmuş; şirketin ticari hedefleri engelli kişilerin entegrasyonuyla bağlantılı. Aynur Boldaz-Özdemir 2009’da şirketini genişleterek Türkiye pazarına açılmış. İstanbul ve Ankara’daki şubelerin sorumluluğu, kız kardeşi Asme Kal’da. Forever Clean, şu anda toplam 400 kadın ve erkek eleman çalıştırıyor. Personelin yarısı on yılı aşkın bir süredir şirkette çalışıyor. Almanya’da Forever Clean çalışanları arasındaki engelli ve ağır engelli bireylerin oranı, yüzde 40 düzeyinde bulunuyor.

 

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM