WhatsApp
Linkedin

Fırsat Kartı Chancenkarte Nedir

Fırsat Kartı Chancenkarte Nedir
  • 20 Mayıs 2023, 11:25

Fırsat Kartı Chancenkarte Nedir

 

Chancenkarte yani Fırsat Kartı belli kriterleri sağlayan kişilerin Almanya’da çalışma şansı elde etmesi anlamına geliyor. Alman hükümeti iş gücü açığını karşılayabilmek için ülkeye göcü ve işe kabulu kolaylaştırmak için yeni kanun düzenlemelerine gidiyor. Fırsat kartı her ne kadar Amerika’nın Green Card çekişiline benzetilse de farklı olarak belli şartlara ve puanlama sistemine dayanan bir proje diyebiliriz. Fırsat kartı nın içeriği Almanya İç İşleri bakanlığı tarafından ana hatlarıyla Eylül 2022 yılında duyuruldu. Hükümetin amacı hali hazırda Almanya’ya göç edebilen Avrupa Birliği haricinde kalan ülkelerden insanlara göçmenlik fırsatı vermeyi hedefliyor.Fırsat kartına başvuru yapmak isteyen adayların yerine getirmesi gereken Alman hükümetinin belirlediği bir puanlama sistemi var. Belli koşulları yerine getirdiğinizde puan alıyorsunuz. Eğer aldığını puanların toplamı 6 ve üzerindeyse Chancenkarte yani Almanya Fırsat Kartı için başvuru yapmaya uygun bir aday oluyorsunuz.

- 1. Mesleki yeterlilik 4 puan

- 2. B2 Almanca bilgisi 3 puan

- 3. Yeterli seviyede Almanca bilgisi 2 puan4.

 - C1 İngilizce bilgisi 1 puan 5. 

- Son 7 yıl içerisinde 3 sene iş tecrübesi 3 puan 6. 

- Son 5 yıl içerisinde 2 yıl iş tecrübesi 2 puan 7. 

35 yaşından küçük iseniz 2 puan 8.

 - 36 – 40 yaş arasındaysanız 1 puan 9. 

6 ay Almanya’da yaşamış olmak 1 puan 10. 

-Evliyseniz ve eşinizde en az 6 puan alıyorsa 1 puan

 

- Ön Lisans mezunlarıda başvuru yapabilecek

 

ÖNEMLİ NOT: Şu an hali hazırda başvuru yapacağınız Almanya İş arama Vizesi ne benzer bir proje olsada, Fırsat Kart başvurusu iş arama vizesine göre daha kolay şartları olacaktır. Başvuru yapabilecek kişi sayısı çok daha fazla olacaktır. Almanya iş arama vizesi sadece 4 senelik mezunlar içindir ama Fırsat Kart’a ön lisans mezunlarıda başvuru yapabilecekler.

Bloke Hesap (Sperrkonto) : Fırsat Kart başvurusu onaylanan kişiler Almanya’ya giderek iş arama ve çalışma hakkına sahip olacaklar. Lakin Almanya’ya gitmeden önce orada bulundukları ve iş bulana kadarki sürede yaşam masrafları karşlayabileceklerini kanıtlamak için Bloke Hesap açarak Alman konsolosluğuna sunmaları gerekecek.

#startup #startup #girişimci #girişimcilik #yatırımcı #yatırımcılık #Almanya #turkey #goldenvisa #ankaranlaşması

#startup #girişimci #girişimcilik #yatırımcı #yatırımcılık #Almanya #turkey #goldenvisa #ankaranlaşması #İngiltere #scaleup #startupvize #scaleupvize #sterlin #Euro #dolar #Oturumizni #vizebaşvuru #businessplan #danışmanlık #yurtdışıdanışmanlık

 

 Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM