WhatsApp
Linkedin

İngiltere'de çalışma izni için yeni vize! 5 yıl sonra vatandaşlık veriliyor

İngiltere'de çalışma izni için yeni vize! 5 yıl sonra vatandaşlık veriliyor
  • 06 Nisan 2023, 12:47

İngiltere'de çalışma izni için yeni vize! 5 yıl sonra vatandaşlık veriliyor

İNGİLTERE'DE ÇALIŞMA İZNİ İÇİN YENİ VİZE‼️5 YIL SONRA VATANDAŞLIK VERİLİYOR‼️
İngiltere, şirketlere istihdam sağlamak için 22 Ağustos tarihinde Scale-up isimli yeni bir vize türünü açıkladı. Scale-up vizesi, şartlarının daha kolay olması nedeniyle diğer vize türlerinden ayrılıyor. Scale-up vizesi kendi işini kurmaya gerek kalmadan, İngiltere'de bir şirkette çalışabilme imkanı tanıyor. Scele-up vizesi ile 5 yılında sonunda İngiltere'de vatandaşlık alınabiliyor. Scale up vizesi kimlere verilir? Ankara Anlaşması'ndan farkı ne?İngilizce isteyen scale-up vizesinde IELTS sınavının tüm bölümlerden B1 seviyesi alınması gerekiyor. İngilizce bilenlerin bu vizeyle bir şirkette çalışma imkanı bulmasının yanı sıra kendi işini kurma imkanı da var.ANKARA ANLAŞMASI'NDAN FARKI

Ankara Anlaşması'nda kendi işinizi kurmak zorundaydınız. Ancak, scale-up vizesi ile anlaştığınız firma maaşınızı garanti edip size çalışma imkanı veriyor.

Yani kendi işinizi de yapabilirsiniz başka bir firmada da çalısabilirsiniz. Yeni güncellemeye göre 6 ay çalışıp sonra farklı bir iş yerine geçiş de yapabiliyorsunuz.

Kısacası scale-up vizesini Ankara Anlaşması'ndan ayıran özellik; kendi işinizi kurmasanız bile başka bir firmada maaşlı olarak çalışabilmenizdir.

Vatandaşlık almaya kadar giden bir sistem bu. Şartları sadece İngilizce değil. İlgili bölümden üniversite mezunu olmak ve yeterli miktarda bütçeye sahip olmak gibi şartlar da var. Bu da işi biraz zorlaştırıyor.

BANKA HESABINA BAKILMAKSIZIN VERİLEN VİZE

Sezonluk işçi yani kısa dönemli vizede ise İngiltere'deki firma sponsor olduğu zaman başvuran kişinin bankasına bakılmaksızın vize veriliyor. Bu daha kolay. İngilizce şartı aranmıyor. Geçici işçi için de İngiltere'deki firmanın sponsor olması gerekiyor.  Ayrıca, bir marangozun Türkiye'de 1 yıl çalışmış olması, sertifikasının olması gerekiyor.
Geçici işçi olarak giden kişi İngiltere'de en fazla 2 yıl kalabiliyor. 2 yıl içinde İngilizcesini geliştirirse uzun dönemli vizeye geçiş yapabiliyor.

ŞARTLAR KOLAYLAŞTIRILDI

Scale-up vize türü zaten vardı ancak güncellediler. Kolaylık sağladılar. Yeni çıktığında şartları ağırdı, başvurmak zordu. İngiliz hükümeti baktı ki başvuran sayısı az oluyor, güncelleme yaptı. Şartlar kolaylaştırıldı. Ama yine de B1 seviye İngilizce yeterlilik detayı olduğu için bu vizeyi almak çok kolay olmuyor.
5 SENENİN SONUNDA VATANDAŞLIK VERİLİYOR
Scale-up vizesi çalışma ve iş kurma üzerine bir vizedir. Bu vizeyle İngiltere'ye gidenler eğer İngilizcesi yeterliyse 5 sene sonra vatandaş olabiliyor. Aynı Ankara Anlaşması gibi.5 sene sonunda çalışmaya devam ederek vatandaşlığa geçiş yapma imkanı olması, bu vizeyi avantajlı kılıyor.

 


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM