WhatsApp
Linkedin

Scale-up vizesi: İngiltere'de çalışma izni almayı kolaylaştıran yeni vize türü

Scale-up vizesi: İngiltere'de çalışma izni almayı kolaylaştıran yeni vize türü
  • 29 Mart 2023, 13:25

Scale-up vizesi: İngiltere'de çalışma izni almayı kolaylaştıran yeni vize türü

????Scale-up vizesi: İngiltere'de çalışma izni almayı kolaylaştıran yeni vize türü????İngiltere’de hızla büyüyen şirketlere istihdam sağlamak için 22 Ağustos’ta ‘scale-up’ isimli bir vize türü açıklandı.
Scale-up vizesi, diğer vize türlerinden kriterlerinin daha kolay karşılanabilir olma özelliği ile ayrılıyor.Scale-up kategorisine giren bir işyerinden en az 6 aylık iş teklifi alan kişiler bu vize türüne başvurabiliyor ve kabul almaları halinde İngiltere’de 2 yıllık oturum elde edebiliyor.Bir işyerinin scale-up kategorisinde sayılması için cirosunu veya çalışan sayısını 3 yıl boyunca her yıl yüzde 20 oranında büyütmüş olması şartı aranıyor.İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla sonlanan Ankara Anlaşması ile Türkiye'den on binlerce kişi ülkede oturum hakkı elde etti.

Ancak başvuranların iş kurmasını gerektiren Ankara Anlaşması, kişilere bordrolu olarak çalışma hakkı tanımıyordu.

Scale-up vizesi başvuranlara bu imkanı tanıyor.

İngiltere’de İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinde yayınlanan bilgiler üzerinden bu vize türü ile ilgili önemli ayrıntıları derledik.
Temel şartlar neler?
Şirket sponsorluğu kapsamındaki diğer çalışma vizelerinin aksine scale-up, şirketlere 6 aylık istihdam taahhüdü ile işe alma imkanı veriyor. Aynı şekilde iş teklifi yapılan kişiye de 2 yıllık oturum hakkı tanınıyor.Sonrasında vize süreçteki kriterlerin karşılanması ile 3 yıl daha uzatılabiliyor ve 5 senenin sonunda süresiz oturum hakkı elde edilebiliyor. İngiltere’de süresiz oturum alan kişiler, sosyal devlet yardımları da dahil bir çok hak elde edebiliyor.Belirlenen meslek dalları son derece geniş. Hangi meslek dalı için ne kadar maaş teklif edilmesi gerektiği ise İçişleri Bakanlığı'nın sitesinden görülebiliyor.Eğer başvuran kişi altı aylık süre dolmadan sponsorluk aldığı işyerini değiştirmek istiyorsa aynı kriterleri yerine getiren bir başka şirketten kabul yoluyla işyeri değişimi yapabiliyor.Yalnızca internet üzerinden kabul edilen başvuruların İngiltere dışından 3 haftada, İngiltere içinden 8 haftada sonuçlandığı ifade ediliyor.İster tek ister aile olsun, başvuran herkes için 715 sterlin ücret talep ediliyor.
Aynı zamanda kabul halinde İngiltere’deki ilk ayı geçirebilecek (en az 1.270 sterlin) kadar paranın da hesapta olması isteniyor.
Buna ek olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için de kişi başı 624 sterlinlik bir ücretin yatırılması gerekiyor.Scale-up’ın avantajları neler?Bu vize türü ile 6 aylık süre sonunda başka bir işyerine geçilebiliyor. Vize sahipleri, bu süre sonunda kendi işini yapmak da dahil olmak üzere başka bir işte de çalışılabiliyor.Okula gitme imkanı oluyor, eş ve çocuklarını getirilebiliyor.
5 yıl sonunda İngiltere’de süresiz oturum ve sonrasında vatandaşlık hakkı elde edilebiliyor.#startup #girişimci #girişimcilik #yatırımcı #yatırımcılık #Almanya #turkey #goldenvisa #ankaranlaşması
#startup #girişimci #girişimcilik #yatırımcı #yatırımcılık #Almanya #turkey #goldenvisa #ankaranlaşması


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM