WhatsApp
Linkedin

Serbest Çalışanlar için Vize

Serbest Çalışanlar için Vize
 • 24 Haziran 2022, 13:13

Serbest Çalışanlar için Vize

Kendi işini kurmak veya serbest meslek sahibi olarak çalışmak birçok insanın hayalidir. Bunu Almanya'da gerçekleştirmek istiyor ancak henüz burada yaşamıyorsanız, serbest çalışan olarak vize veya oturum iznine ihtiyacınız olacaktır.

Bir iş kurmak istiyorsanız, İkamet Yasası'nın 21 (1) maddesine göre serbest çalışan olmak amacıyla vize veya oturum iznine ihtiyacınız vardır. Bu vize/oturum iznini alabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmelisiniz:

 • İş fikriniz için ekonomik bir çıkar veya bölgesel bir ihtiyaç olduğunu kanıtlayabilirsiniz.
 • İş fikriniz Alman ekonomisine olumlu etki yapacak olmalı.
 • İş fikrinizin finansmanını sağlayabiliyor olmalısınız.
 • 45 yaşından büyükseniz, yeterli emekli maaşınız olduğunu da kanıtlamanız gerekir.

  Bağımsız olarak çalışmak istiyorsanız, İkamet Yasası §21 Abs'ye göre bunu yapabilmek için vize / oturum iznine ihtiyacınız vardır. Bu vize/oturum iznini alabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmelisiniz:

  • İş fikrinizin finansmanını sağlayabiliyor olmalısınız.
  • Yapmak istediğiniz meslek için mesleki izniniz olmalı. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi "Yabancı Belgelerin Denkliği" bölümünde bulabilirsiniz.
  • 45 yaşından büyükseniz, yeterli emekli maaşınız olduğunu da kanıtlamanız gerekir.

   Almanya'ya gelmek için vizeye ihtiyacınız varsa, bunun için kendi ülkenizdeki veya komşu ülkedeki Alman Büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvurmanız ve gerekli belgeleri ibraz etmeniz gerekir.

   Vize başvurunuzun incelenmesinin birkaç ay sürebileceğini lütfen unutmayın.

   Almanya'ya gelmek için vize almanız gerekmiyorsa, geldiğiniz zaman yaşayacağınız yerdeki Yabancılar Dairesine kayıt yaptırmalı ve gerekli belgeleri buraya ibraz etmelisiniz.

   Vizeye ihtiyacınız olup olmadığı menşe ülkenize bağlıdır. Almanya'ya girmek için vatandaşlarının vizeye ihtiyacı olan ülkelerin bir listesini auswaertiges-amt.de adresinde bulabilirsiniz.

   "Ulusal Vize" bölümümüzde, Ulusal Vize için genel olarak ihtiyaç duyulan tüm belgelerin listesini bulabilirsiniz.

   Serbest çalışan vizesi için ek olarak hangi belgelere ihtiyacınız olduğu büyük ölçüde özel durumunuza bağlıdır. Bunun için Alman Konsolosluğu ve Almanya'da çalışmayı düşündüğünüz yerin Yabancılar Dairesi Bürosu ile görüşün.

   Almanya'ya geldikten sonra, üç ay içinde ilgili Yabancılar Dairesine gelişinizi bildirip oturum izni başvurusunda bulunmalısınız. Bu başvuru için yukarıda belirtilen belgelerin yanı sıra, ilke olarak oturum kaydınızı ve kira sözleşmenizi de ibraz etmeniz gerekir. Yetkililer evraklarınızı kontrol edecek ve şahsınıza oturum izni verilip verilmeyeceğine karar vereceklerdir.

   Serbest çalışanlar için oturum izni genellikle üç yıla kadar verilir. İş fikriniz başarılı olursa ve Almanya'da kendi geçiminizi ve ailenizin geçimini sağlayacak kadar para kazanırsanız, oturum izniniz uzatılabilir. Kendi ülkenizdeki Alman Büyükelçiliğinden/Konsolosluğundan veya çalışmak istediğiniz yerdeki Yabancılar Dairesi Bürosundan daha fazla bilgi alabilirsiniz.Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM