WhatsApp
Linkedin

ALMANYA ŞANS KARTI

ALMANYA ŞANS KARTI

Almanya'da Fırsat Kartı ile Çalışmak

Fırsat Kartı, Almanya’daki kişiler için iş aramayı kolaylaştırır. Böylece adaylar, uzun ve zahmetli bir tanıma sürecine girmeden Almanya’da çalışabilirler. Şartlar arasında en az iki yıllık mesleki eğitim veya bir yükseköğrenim derecesi ve yeterli Almanca (A1) veya İngilizce (B2) bilgisi bulunmaktadır.

Fırsat Kartı, iki haftalık deneme çalışmasına veya haftada 20 saate kadar yan iş yapma hakkına yetkilendirir. Fırsat Kartına sahip kişiler bir yıl süreyle Almanya’da kalabilirler. Bu süre zarfında iş arama üzerine odaklanılmalıdır. Fırsat Kartı ile konaklama süresini uzatmak bazı şartlar altında mümkündür, bunun için yerel yabancılar dairesinden başvurmalısınız.

Fırsat Kartı (Chancenkarte) için Şartlar

Puan sistemi üzerinden, kendi şartlarınızı gerekli seçim kriterleri ile karşılaştırabilirsiniz. Fırsat Kartını almak için toplamda altı puan almanız gerekmektedir. Temel şartlar arasında A1 seviyesinde Almanca veya B2 seviyesinde İngilizce bilgisi ve en az iki yıllık bir mesleki eğitim veya köken ülkede tanınan bir yükseköğrenim derecesi bulunmaktadır. Ayrıca, finansal olarak güvence altında olduğunuzu, örneğin haftada 20 saate kadar bir yan iş ile, kanıtlamanız gerekmektedir. Bunu bir iş sözleşmesi ile kanıtlayabilirsiniz. (Temel şartlar için henüz puan yoktur!) Puan verme sisteminin diğer kriterleri arasında dil bilgisi, iş deneyimi, yaş ve “Almanya bağlantısı” bulunmaktadır. Yaş özellikleri için belirleyici olan, başvuru anındaki zamandır.

Fırsat Kartı için Puan Dağılımı

  • Temel Şart: A1 seviyesinde Almanca veya B2 seviyesinde İngilizce bilgisi ve köken ülkenin kurallarına göre en az iki yıllık mesleki eğitim. Ayrıca, yeterli mali kaynağa sahip olmanız gerekmektedir. Bu, haftada 20 saate kadar olan bir yan iş için iş sözleşmesi ile kanıtlanabilir.
  • 4 Puan: Yabancı bir mesleki derecenin kısmi tanınması veya düzenlenmiş bir mesleği icra etme izni (örneğin, eğitmen, hemşire veya mühendis) için verilir. Bu kriterleri az sayıda başvuran karşılar.
  • 3 Puan: Geleneksel meslekte beş yıl (son yedi yıl içinde) iş deneyimi ve köken ülkenin kurallarına göre önceki iki yıllık bir mesleki eğitim için verilir. Alternatif olarak, B2 dil seviyesinde iyi Almanca bilgisi için de 3 puan alabilirsiniz.
  • 2 Puan: İki yıllık iş deneyimi ve önceki mesleki eğitim (son beş yıl içinde) için verilir. 35 yaşından küçükseniz, ayrıca 2 puan alırsınız. Ayrıca, B1 seviyesinde yeterli Almanca bilgisi 2 puanla değerlendirilir.
  • 1 Puan: 40 yaşından küçük olan başvuranlar için ve Almanya’da geçirilen önceki bir konaklama (en az altı ay) için verilir. Bu, belgelerle kanıtlanmalıdır ve turistik konaklamalar bu süreye dahil edilmez. İyi derecede İngilizce bilgisi (C1) için veya eşinizle birlikte Fırsat Kartı için başvurduğunuzda veya Eleman açığı olan mesleklerdeki tamamlanmış mesleki eğitim için de 1 puan alırsınız.

Almanya Fırsat Kart Avantajları Neler?

Ön Lisans mezunlarıda başvuru yapabilecek

Şu an hali hazırda başvuru yapacağınız Almanya İş arama Vizesi ne benzer bir proje olsada, Fırsat Kart başvurusu iş arama vizesine göre daha kolay şartları olacaktır. Başvuru yapabilecek kişi sayısı çok daha fazla olacaktır. Almanya iş arama vizesi sadece 4 senelik mezunlar içindir ama Fırsat Kart’a ön lisans mezunlarıda başvuru yapabilecekler.

Fırsat Kart Nasıl Başvuru Yapabilirsiniz

Fırsat karta başvuru yapmak için Alman İç İşleri Bakanlığı’nın oluşturacğı online sistem bekleniyor. Başvuru yapmak isteyen adaylar bu sistemde hesap oluşturarak gerekli bilgi ve belgeleri sağlayarak başvuru yapabilecekler.

Almanya’ya nitelikli iş göçüyle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz tıklayın.

Almanya Fırsat Kart Sık Sorulan Sorular

35 Yaşından büyük kişiler Fırsat Kart başvurusu yapabilir mi?

Evet başvuru yapabilir. 40 yaşın altında olduğunuz taktirde puanlama tablosundan 1 puan alabilirsiniz. Eğer diğer kriterler üzerinden aldığınız puanların toplamı 6 ve üzeri ise Fırsat kart başvuru yapabilirsiniz.

Almanca olmadan Fırsat Kart başvurusu yapabilir miyim?

Evet başvuru yapabilirsiniz. Eğer diğer kriterler üzerinden aldığınız puanların toplamı 6 ve üzeri ise Fırsat kart başvuru yapabilirsiniz.

Fırsat Kart Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Chancenkarte (Fırsat KArt) yasa tasarısı hükümet tarafından onaylandı, lakin henüz başvuru kabulü başlamadı. Başvurunun nereden ve nasıl yapılacağı ile ilgili açıklama bekleniyor.

Fırsat Kartın İş Arama Vizesinden (Job Seeker Visa) farkı nedir?

Fırsat kartın Almanya İş arama Vizesi nden en büyük farkı, Fırsat Kart’a 4 senelik lisans mezunları haricinde 2 senelik ön lisans mezunlarının ve kuaförlük, elektrikçi, tesisatçılık gibi ustalık belgesi olan adaylarında başvuru yapabilecek olması. Diğer farkı ise; iş arama vizesi 6 ay, Fırsat kart ise 1 sene için verilecek olması.